Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 2017

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 2017 senesi performans programı yayımlandı. Programda 2017 senesi personel alımlarına da yer verildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 2017
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 2017 ADMİN

 2017 hedeflerinden bazıları şöyledir:

  Bakanlığımız teşkilatına 2017 senesinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığına İlk Defa Atanacaklar Hakkında Yönetmelik Kapsamında ilk defa atama amacıyla farklı unvanlardan 2000 personelin açıktan alınması.  

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Atama Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği kapsamında Bakanlığımız Merkez ve Taşra Teşkilatı içeriğinde değişik unvanlarda 2017 senesi içinde Görevde Yükselme Sınavı yapılarak, atama yapılması.  

Bakanlığımız merkez teşkilatında I. Hukuk Müşaviri dâhil 16 Hukuk Müşaviri, 36 Avukat, taşra teşkilatında ise 204 Avukat vazife yapmaktadır. Toplamda 310 Avukat kadrosu bulunuyor olup, hâlihazırda 240 Avukat vazife yapmaktadır. Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında Avukat kadrosunda görevli personelin detaylı sebeplerle (hâkim ve savcı adaylığı, istifa gibi) görevden ayrılmaları sebebiyle her sene sahip olunan kadro adedinin %15 i oranında taşra örgütü hukuk birimlerimizde görevlendirilmek üzere avukat alımı yapılması öngörülmektedir.  

2017 senesi içinde açılacak Müfettiş Yardımcılığı sınavında başarı gerçekleştiren Müfettiş Yardımcılarına yönelik olarak sene içinde Ankara ve Antalya’da olmak üzere Aday Memurluk Temel Eğitimi  Uygulamalı Mesleki Yetiştirme Eğitimi ve Oryantasyon Eğitimlerinin yapılması düşünülmektedir.   Gümrük İdarelerinden (Bölge Müdürlükleri, Gümrük Müdürlükleri, Gümrük Muhafaza Müdürlükleri, Kaçak İstihbarat Müdürlükleri, Tasfiye İşletme Müdürlükleri, Yurtdışı Gümrük Müşavirlikleri) 60 sayısının denetime alınması düşünülmektedir.   Odalar, Borsalar ve Üst Birliği, Ticaret Sicili Müdürlüğü, Toptancı Hali, Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşu, kooperatif ve üst birlikleri, ticaret şirketleri ile Ticaret İl Müdürlüklerinden 50 sayısının denetime alınması düşünülmektedir.  Kapıköy Gümrük Kapısının Yap-İşlet-Devret modeli ile yenilenerek daha çağdaş şartlarda hizmet vermesi hedefiyle 24.08.2016 tarihinde esas atma töreni gerçekleştirilmiş olup, 2017 senesinde hizmete açılması planlanmaktadır.  

 Gümrük Bakanlığı personel alımlarını merkezi değil, kurumsal olarak mülakatla yapmaktadır. 2000 personel alımı bir amaç olup Maliye’nin iznine göre rakamlar değişebilecektir. Bakanlık gereksinim tarafında personel alımı yapacaktır.  Kurumların meslekten ihraç edilen personel adedi kadar yeni personel alma hakkı bulunmaktadır fakat bu da Maliye ve Çalışma Bakanlıklarının iznine tabidir. Bakanlık en son 763 kişilik ilan verip personel alımı yapmıştı.  

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 2017
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500