Taşeron İşçilerle İlgili Son Dakika Gelişmesi

Taşeron işçilerin kamu kurum ve kurumlarında istihdam edilmesine yönelik çalışmalar hangi aşamada?

Taşeron İşçilerle İlgili Son Dakika Gelişmesi
Taşeron İşçilerle İlgili Son Dakika Gelişmesi ADMİN

Taşeron kamuya alınmak için en az 2017 Haziran’a kadar beklenilecek. Bu çalışmaların 2017 yılına kalmasındaki en büyük sebeplerden birisi de kamuda yapılması düşünülen kamu personeli reformu. Taşeron işçi kadro son durum nedir, taşeron son dakika açıklaması bu sayfada sizlerle

Taşeron işçilerin kamu kurum ve kurumlarında istihdam edilmesine yönelik çalışmaların aylardır sürdüğü biliniyor, fakat hala somut bir adım atılmış değil. Bu çalışmaların 2017 yılına kalmasındaki en büyük sebeplerden birisi de kamuda yapılması düşünülen kamu personeli reformu. Türkiye’de hem özel sektörde hem de kamuda çok önemli sayıda ‘taşeron’ adı altında çalışan var. İçlerinde memur görevlerini yapanlar da var, çok önemli pozisyonlarda olan da. Ancak birçoğunun kadrosu ya ‘temizlik işçisi’ ya da ‘mutfak elemanı’ olarak gösteriliyor. Yani kanın dliyle ‘muvazaa’ yapılıyor.

Taşeron işçilerin kamuda istihdamına yönelik söz konusu süreç içerisinde hükümet cephesinden bir çok açıklama geldi. Bu açıklamalarda çalışmaların sona ermek üzere olduğu, en kısa sürede mecliste konunun görüşüleceği yönündeydi. Fakat son yapılan açıklamalara göre ilgili çalışmaların tamamlanması pek mümkün gözükmüyor. Kamu personeli reformu öncelik kazanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Mehmet Müezzinoğlu, son zamanlarda yaptığı açıklamalarda kamu personeli reformunun öncelik kazandığını bu reformun gerçekleşmesi halinde kamudaki bir çok statünün ortadan kalkacağını ve daha düzgün bir sistem haline geleceğini söylemişti. Bu çalışmalar için 2017 yılı ortasını işaret etti ve ekledi “Eğer bu reform gerçekleşmesse , mutlaka sözümüzü tutacağız”.

KADROYA ALINMAK İÇİN ŞARTLAR NELER? 

Taşeron işçilerin 1 Kasım’dan önce kamu kurumlarında çalışıyor olması ve halen çalışmaya devam ediyor olması gerekiyor. Bu kişilerin, devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıması gerekiyor. Emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak.

 

ÇALIŞMA SÜRESİ SINIRI VAR MI?

Kamuya alınacak personelin 12 ay boyunca ve tam zamanlı olarak görev yapıyor olması şartı aranacak.

 

BAŞVURU NE ZAMAN YAPILACAK?

Kapsama giren personel, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde kendi kurumlarına başvuruda bulunacak.

 

ALIM NASIL OLACAK?

İlgili kamu kurumları başvuruları aldıktan sonra şartların oluşupoluşmadığını değerlendirecek, memur olmanın gerektirdiği güvenlik araştırmaları da ayrıca yapılacak. Maliye Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı yasadaki gereken şartların taşınıp taşınmadığını, ihdas edilmesi gereken pozisyon sayılarını belirleyecek. Daha sonra kurum düzeyinde bir vize işlemi yapılacak. Örneğin; üniversite hastanesinde kaç kişi istihdam edilmesi gerekiyor, talep neyse ona göre hem sayı hem de isim vizesi yapılacak. Maliye Bakanlığı’nın verdiği pozisyon sayısı belli olduktan sonra bu sınav süreci işleyecek. O sınavı geçenler de pozisyonlara atanabilecek.

 

GÖREV DEĞİŞECEK Mİ?

Bu kişiler hangi kurumun, hangi biriminde, hangi işi yapıyorlarsa aynı işi yapmaya devam edecek. Bu kişilerin görev yerlerinde değişiklik yapılmayacak. Geçiş sürecinde kendileriyle yapılacak özel sözleşmelerde de bu husus sözleşme altına alınacak.

 

HERKES ALINACAK MI?

Kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu kadar personel alınacak.

 

BELEDİYELERDE DURUM NE OLACAK?

Belediyeye veya belediyenin bağlı kuruluşuna karşı bir asıl işveren yanında çalışan kişiler kapsama alınacak.

 

SINAVLAR NASIL YAPILACAK?

Kurumların ihtiyaçlarına göre yapılacak sınavlarla eleman alınacak. Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak. Sınavın ayrıntıları tasarıda belirlenecek. Her kurumun kendi özelliğine göre bir sınav sistemi getirilecek.

 

HANGİ STATÜYE ALIM OLACAK?

Bugün kamuda farklı statüler var. Memur statüsü var, 4B sözleşmeli memur personel statüsü var. 4C denilen geçici personel statüsü var. Bir de 4D denilen kamu işçisi statüsü var. Taşeron işçiler ‘özel sözleşmeli personel’ olarak istihdam edilecekleri için yeni bir statü olacak.

 

KADRO GÜVENCESİ VAR MI?

3’er yıllık sözleşme dönemleri olacak. Dolayısıyla çalışan bu statüye atandıktan 3 yıl sonra sözleşmesi yenilenecek.

 

MAAŞLAR DEĞİŞECEK Mİ?

Taşeron işçiler halihazırda kendi çalıştıkları işlerinde ne kadar ücret alıyorlarsa onu alacaklar.

 

ZAM YAPILACAK MI?

Atandıktan sonra memurlar ve diğer sözleşmeli personelin tabi olduğu toplu sözleşme hükümlerine tabi olacaklar. Memurlarla aynı zam oranlarını alacaklar.

 

EMEKLİLİK ŞARTI NE ?

4A’lı denilen SSK’lı işçilerle aynı haklara sahipler. Böylece primleri ve SSK girişleri geçerli olacak.

 

TAYİN VE YÜKSELME HAKKI OLACAK MI?

Özel sözleşmeli personel pozisyonunda istihdam edilecekler. Emekli oluncaya kadar bu pozisyonlarında çalışmaya devam edecekler.

 

KADROYA ALINMAK İÇİN ŞARTLAR NELER? ÇALIŞMA SÜRESİ SINIRI VAR MI? BAŞVURU NE ZAMAN YAPILACAK? ALIM NASIL OLACAK? GÖREV DEĞİŞECEK Mİ? HERKES ALINACAK MI? BELEDİYELERDE DURUM NE OLACAK? SINAVLAR NASIL YAPILACAK? HANGİ STATÜYE A
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500
Adnan Dan     2017-01-23 Bu ülkede taşaron işçilere bu zihniyetle önem verilmez. Taşaron işçilik olması bile saçmalaık devlet kademelerinde.
Teoman     2017-01-22 Umuyoruzki en kısa sürede gerekli düzenlemeler getirilir ve bu insanlara gereken hakları verilir.
osmcab     2017-01-20 En yakın arkadaşım belediyede taşeron. umarım kısa süre içerisinde gereken düzenleme gelir. teşekkürler haber için.