KPSS Tercihler 21 Aralık Başlıyor

KPSS Tercihler 21 Aralık Başlıyor

KPSS Tercihler 21 Aralık Başlıyor
KPSS Tercihler 21 Aralık Başlıyor ADMİN

 

KPSS ortaöğretim tercihlerinin ne zaman yapılacağı binlerce memur adayı arasında merak konusu olmuş durumda. KPSS ortaöğretim sınavlarının ardından adaylar merakla tercihlerin başlayacağı tarihi merak ediyorlardı. KPSS tercihlerinin sorunsuz şekilde gerçekleşmesi ve adayların tercihlerini en doğru şekilde gerçekleştirmesi için hazırlanan tercih kılavuzunun yayımlanacağı tarih ÖSYM resmi sitesi üzerinden açıklandı. Adayların merak ettiği kadro dağılımı hakkında da ÖSYM tarafından resmi açıklama yapıldı. Peki, memur adaylarının merak ettiği KPSS tercihleri ne zaman yapılacak? İşte detaylar. 

 
 
 
KPSS tercihleri öncesi kadro dağılımı açıklamasını duyan milyonlarca memur adayı, KPSS tercih robotu aracılığıyla kılavuz bilgilerinde yer alan bölümlerin ön araştırmasını yapacak. 2016/2 kadro dağılımı duyurusu öncesinde ÖSYM İnternet sitesinden yayımlanan tercih tarihi, kılavuz bilgilerini de merak ettirdi. Peki, sınava giren ve başarılı olan 3 milyon adayın müracaatta bulunacağı KPSS tercihleri ne zaman yapılacak?
 
KPSS tercihlerinin sorunsuz şekilde gerçekleşmesi ve adayların tercihlerini en doğru şekilde gerçekleştirmesi için hazırlanan tercih kılavuzunun yayımlanacağı tarih ÖSYM resmi sitesi üzerinden açıklandı.3.5 milyon gibi rekor seviyede memur adayının 20 Kasım’da girdiği sınav ile ilgili merak edilen bir diğer konu da tercih kılavuzunun yayınlayacağı tarih oldu. KPSS tercihlerinin sorunsuz şekilde gerçekleşmesi ve adayların tercihlerini en doğru şekilde gerçekleştirmesi için hazırlanan tercih kılavuzunun yayımlanacağı tarih te ÖSYM resmi sitesi üzerinden açıklandı. Yapılan duyuruyla 21 Aralık tarihinde KPSS tercih kılavuzunu yayınlanacağı, yapılacak olan işlemlerin kurumların açacağı kadroya göre şekilleneceği bildirildi.
 
KADRO DAĞILIMI HAKKINDA RESMİ AÇIKLAMA
Bilindiği üzere, Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri çerçevesinde, yerleştirme yapılacak B Grubu kadro ve pozisyonlar ile bunlara ait nitelikler kamu kurum ve kuruluşlarınca belirlenerek Devlet Personel Başkanlığına bildirilmekte, söz konusu yerleştirme talepleri Başkanlığımızca Nitelik Kod Kılavuzu ve mer-i mevzuat açısından incelenerek ilan edilmek üzere ÖSYM Başkanlığına gönderilmekte ve yerleştirme yapılacak kadro ve pozisyonlar ÖSYM Başkanlığınca KPSS tercih kılavuzları aracılığıyla ilan edilmektedir.
Adayların Kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonlardan durumlarına uygun olanları tercih etmeleri suretiyle, aynı kadro veya pozisyonu tercih eden adaylardan en yüksek puanlı olandan başlamak üzere ÖSYM Başkanlığınca yerleştirme yapılmakta ve yerleştirme sonuçları ÖSYM Başkanlığınca, bu Başkanlığa ait internet adresi üzerinden duyurulmaktadır.
KPSS Yerleştirme Kılavuzunda yer alan kadro ve pozisyonlara ÖSYM Başkanlığınca yerleştirilen adayların atamaları ise yerleştirildikleri kadro ve pozisyonun niteliklerini taşıdıklarının ilgili kurumda oluşturulan sınav değerlendirme komisyonunca tespit edilmesi üzerine yerleştirildikleri kurum ve kuruluşlarca yapılmaktadır.
Bu çerçevede;
Kamu kurum ve kuruluşlarınca 2016/2 döneminde merkezi yerleştirme yapılmak üzere Devlet Personel Başkanlığına gönderilen toplam 2.051 kadro ve pozisyon incelenerek ÖSYM Başkanlığına gönderilmiş olup, söz konusu kadro ve pozisyonlar için 21 - 30 Aralık 2016 tarihleri arasında ÖSYM Başkanlığınca www.osym.gov.tr adresi üzerinden adayların tercihleri alınacaktır.
2016/2 döneminde yerleştirme yapılacak kadro ve pozisyonlara ilişkin bilgileri içeren KPSS Tercih Bilgi Sistemi programı https://www.turkiye.gov.tr/kpss-tercih-rehberi internet adresinde hizmete girmiş olup, adaylar sisteme ulaşabilirler.
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500