Memur öğretmenler KPSS'siz atama istiyor

Memur öğretmenler, Şubat ayında yapılacak öğretmen atamaları öncesinde KPSS'siz olarak görevlerini yapmak istediklerini belirtti.

Memur öğretmenler KPSS'siz atama istiyor
Memur öğretmenler KPSS'siz atama istiyor ADMİN

Memur öğretmenler, Şubat ayında yapılacak öğretmen atamaları öncesinde KPSS'siz olarak görevlerini yapmak istediklerini ifade ediyorlar. Eğitim fakültelerinden mezun oldukları halde kamu kurum ve kuruluşlarına memur olarak atananlar, diplomaya ilişkin alan değişikliği yapabilmek için TBMM Dilekçe Komisyonuna başvuru yapıyor. kpssgrup.com olarak birçok konuda çalışanların sesini duyuruyoruz. Memur öğretmenlerin kendi mesleklerine dönebilmeleri için diplomaya yönelik alan değişikliği talepleri devam ediyor.

15 TEMMUZ'DAN SONRA DİLEKÇE YAĞDI

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı'nda binlerce öğretmen ihraç edildi. İhraç edilen kadrolara KPSS'siz olarak atanmak isteyen memur öğretmenler için henüz soyut bir çalışma yapılmadı. Memur öğretmenler, Şubat atamaları öncesinde kendi mesleklerini yapabilmek için sosyal medyadan da zaman zaman seslerini duyurmaya çalışıyor.

BÜTÇEYE YÜK OLMAYACAKLAR

Memur öğretmenler, ihraç edilen kadrolara atanmaları durumunda bütçeye ekstra olarak yük bindirmeyeceklerini aksine bütçeyi daha da rahatlatacaklarını ifade ediyor. 

İlk imzacısı Murat Korkmaz olan ve birçok kişi tarafından imzalanan dilekçede, şunlar kaydediliyor:

“Kamuda memur olarak çalışıyorum. Esasen lise matematik öğretmeniyim ama öğretmenliğe direkt başlayamadığım için memur olarak işe başladım. Benim gibi memur öğretmenlerin çoğu KPSS lisanstan yüksek puan alarak kamuya memur olarak girdi. Geçtiğimiz yıl dersane öğretmenlerinin KPSS’ye girmeden MEB’e geçmeleri için çalışma başlatıldı. Ancak Anayasa Mahkemesi hak eşitliği sebebi ile bu çalışmayı iptal etti ve dersane öğretmenlerinin KPSS’ye girmeden atanamayacağına karar verdi. Ama bu yıl OHAL’de çıkan KHK ile 5 bin dersaneci KPSS’ye bile girmeden öğretmen olarak göreve başladı. Benim gibi memur öğretmenlerin talebi ise MEB’in bize de toplu bir kadro vererek öğretmenlik yapma hakkımızın tekrar verilmesi.”

 

Yılmaz Şahin isimli memur da diplomaya yönelik alan değişikliği beklediklerini ifade ederek, 4 yıldır alanının dışında bir kadroda öğretmenlik yaptığını; 3 senedir alan değişikliği olmadığından eğitimini aldığı alanda öğretmenlik yapamadığını bildirdi.

KPSS ŞARTI ARANMASIN

Serkan Ağtaş da 2011 yılından beri İçişleri Bakanlığında Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni olarak çalıştığını asıl branşının ise matematik öğretmenliği olduğunu ifade etti.

Ağtaş, birçok kişi tarafından imzalanan dilekçesinde, şunları kaydetti:

“OHAL kapsamında çıkarılan 674 sayılı KHK ile 6 yıl dersane öğretmenliği yapmış kişilere 5 bin kişilik kadro açıldı ve bu kişiler KPSS şartı olmadan sadece mülakat ile öğretmen oldu. Yapılan bu atamalardan sonra uygulamada ikilik doğmuş ve bir grup hiç sınavsız öğretmen olurken diğer grup olan bizler KPSS ile atanıp yıllardır memur olarak çalışırken öğretmenlik için KPSS’den 3 sınava girerek yüksek puanlar alarak öğretmen olmaya çalışıyoruz. Bizler dersane öğretmenlerinin atamasından sonra vicdanen çok rahatsızız ve haksızlığa uğradığımızı düşünüyoruz. Yukarıda saymış olduğum nedenlerle oluşan haksızlığın giderilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılarak kurumlar arası geçiş hakkının tekrar verilmesi hususunda gereğini arz ederim.”

Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500
Antervorte     2017-02-05 Önüne gelen öğretmen oluyor bazı bölümlerin puanları gerçekten çok düşük puanları yükseltmeleri lazım.
Feriha     0000-00-00 Ne biz öğretmenlerin çektikleri!
Fanever     0000-00-00 Aynen zaten kadromuz var. İstiyos.