Zabıt Katipliği Mülakat Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Gözler, geçtiğimiz aylarda alacağını açıkladığı Zabıt Kâtibi için sözlü Mülakat yapan Yargıtay Başkanlığı’na çevrildi. Mülakata giren yüzlerce aday arasından kimler mutlu sona ulaşabilecek?

Zabıt Katipliği Mülakat Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
Zabıt Katipliği Mülakat Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Kemal Erbilen

 Yargıtay Başkanlığı boşta bulunan Zabıt Kâtibi kadrosuna 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında alım yapacağını duyurmuştu. Bu ilan kapsamında Lise düzeyinde, Ön Lisans düzeyinde ve Lisans düzeyinde personel alımı için başvurular son bulmuştu. Başvuruların ardından yapılan yazılı uygulama sınavı sonucunda yüzlerce aday sözlü mülakata alındı. Şimdi ise mülakata giren adaylar Yargıtay Başkanlığı Zabıt Kâtipliği mülakat sonuçları ne zaman açıklanacak diye heyecanla ve merakla beklemektedir.

Zabıt Kâtipliği Sözlü Mülakat Sınavı’nda adaylara Meslek Bilgisi’nin yanı sıra Atatürk İlkeleri, İnkılap Tarihi, Anayasa Hukuku, Vatandaşlık Bilgisi ve Genel Kültür soruları soruldu. Bu sınav sonrasında heyetten ortalama en az 50 puan alan adaylar başarılı sayıldı ve işe alınıp alınmadığını heyecanla beklemeye koyuldu. Sıralamada mezuniyet durumuna göre ilk 20 içerisine girebilmek için gerekli olan puan hesaplanırken % 35’i KPSS, %35’i uygulama ve kalan %30’u da sözlü mülakat sınavında alınan puanlar göz önünde bulundurulacak.

Yargıtay Başkanlığı’nın Ankara’da bulunan merkez binasında gerçekleştirilen mülakatlarda Türkiye’nin dört bir yanından gelen adaylar hayallerindeki devlet memurluğuna kavuşabilmek için birbirleriyle yarıştı. Başvurular, uygulama sınavı, mülakat derken yorucu bir sürecin ardından artık adaylar beklemeye koyuldu. Geçtiğimiz yıllarda Yargıtay Başkanlığı tarafından yapılan Zabıt Kâtibi alımlarına baktığımız zaman ortalama 2-3 ay içerisinde sonuçların açıklandığını görüyoruz. Fakat içerisinde bulunduğumuz OHAL Dönemi’nde bu süreç uzayabilir. Özellikle güvenlik soruşturmasının daha detaylı yapılacağını ve bu nedenle sözlü mülakat sonuçlarının daha geç açıklanacağını tahmin ediyoruz. Bu konuda henüz resmi bir açıklama olmaması adayları meraklandırsa da biraz daha sabırlı olmalarını tavsiye ediyoruz. Bir başka tahminimiz ise mülakat sonuçlarının açıklanacağı tarihin önümüzdeki hafta ilan edileceği. Düşük bir ihtimal olarak görülse de haftaya sonuçların ilan edileceği tarih açıklanabilir. 

Sonuçlar www.yargitay.gov.tr internet adresinden duyurulacaktır

zabıt katipliği mülakat sonuçları zabıt katipliği sonuçları zabıt katipliği mülakat sonuçları ne zaman açıklanacak
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500