2010 KPSS İle İlgili Bakan İsmet Yılmaz Açıklamalarda Bulundu

Bir süredir ülke gündeminden uzaklaşan ama bir türlü çözüme kavuşturulamayan 2010 KPSS ile ilgi Bakan Yılmaz’dan resmi açıklamalar geldi.

2010 KPSS İle İlgili Bakan İsmet Yılmaz Açıklamalarda Bulundu
2010 KPSS İle İlgili Bakan İsmet Yılmaz Açıklamalarda Bulundu Kemal Erbilen

2010 KPSS mağdurlarının uzun süredir merakla beklediği konu hakkında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz açıklamalarda bulundu. Konuyla ilgili birçok açıklamalar yapılmıştı. Bazları sınavın iptal edilip tüm memurların memurluklarının düşeceğini ima ederken bazıları ise sadece sınavda yüksek puan alıp da şüphelenilen adayların memurluklarının iptal edileceğini açıkladı. Gerek siyasiler gerekse hukukçular bu konu hakkında çok yazdı çizdi ama bir türlü sonuçlandırılamadı. Bu konunun muhatabı olan binlerce aday heyecanla ve stresle olayın nasıl sonuçlanacağını beklemeye devam ediyor.

Bilindiği üzere 2010 yılında yapılan KPSS’de soruların çalındığını ortaya çıkması nedeniyle öğretmenlik için gerekli olan Eğitim Bilimleri sınavı iptal oldu. Bunun üzerine yarım milyon öğretmen adayı sınava yeniden hazırlanarak girmek zorunda kalmıştı. Birçok adayın ya tam puan ya da tam puana yakın bir seviyede puan alması sonucunda birçok aday hakkı olan kadrolara yerleşemeyerek mağdur olmuştu. Yaklaşık 6.5 yıldır süren bu mağduriyet aynı zamanda atanan memurlar için de devam ediyor. Zira Ankara 1. İdare Mahkemesi, daha önce sadece Eğitim Bilimleri iptal edilen 2010 KPSS’nin Genel Yetenek ve Genel Kültür kısmını da iptal etmişti. Böylece akıllara o sınavda alınan puanla ataması yapılan memurların durumu ne olacak sorusu geldi. Bir yandan da o sınavlarda soruların çalınması nedeniyle mağduriyet yaşayan adaylara yeniden atama hakkı verilmesi gündeme geldi. Uzun süredir bu gibi belirsizliklerin devam ettiği 2010 KPSS hakkında Bakan Yılmaz’ın yaptığı açıklamalar birçok soruya cevap olabilecek nitelikte. Çünkü Yılmaz, “ kurumlarca memurlukları iptal edilen ya da edilecek olan adayların yerine 2010 KPSS puanı ile yeniden atama yapılmasına ilişkin bir yasal düzenlemenin yapılmadığı belirtilmektedir” dedi. Yılmaz’ın açıklamalarının özeti niteliğinde olan bu cümle ile 2010 KPSS puanına göre yeniden atamanın yapılmayacağı anlaşılmaktadır. Bu da 2010 KPSS mağdurlarının yeniden atama yapılacağına dair umutlarının artık tamamen tükendiğine işarettir.

 

2010 kpss iptal 2010 kpss ile memur alımı 2010 kpss ismet yılmaz açıklama
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500