ALES ve KPSS Soruları Nasıl Servis Edildi?

KPSS soruları Bylock üzerinden ALES soruları da Viber üzerinden adaylara gönderildi. Binlerce insanın girerek ter döktüğü sınavlardaki kopya iddiaları gün geçtikçe büyüyor. Sınav soruları üzerinde ortaya atılan kopya iddiaları nedeniyle açılan soruşturma daha da derinleştirildi.

ALES ve KPSS Soruları Nasıl Servis Edildi?
ALES ve KPSS Soruları Nasıl Servis Edildi? Nisa Nur Ata

Araştırmalar neticesinde ALES sorularının Viber sohbet programı üzerinden KPSS sorularının da Bylock üzerinden adaylara gönderilerek yüksek puan almaları sağlandığı ortaya çıktı. Bu soruları alan binlerce FETÖ'cü hak etmedikleri kadrolara başka adayların haklarını gasp ederek girdiler.

Yeni Soruşturmalar Başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman KPSS konusunda yürüttüğü soruşturma esnasında bir yeni bilgiye ulaştı. Bu bilgiler ışığında yeni soruşturmalar başlatıldı. Bu soruşturmalar içerisinde 2013 yılı KPSS sorularının Bylock üzerinden adaylara gönderildiği bilgisine ulaşıldı. Aynı soruşturma içerisinde ifadesi alınan FETÖ itirafçısı 2012 yılı ALES öncesinde de soru ve cevapların FETÖ üyesi tarafından adaylara bizzat verildiğini itiraf etti. İtirafçı birçok sınav gibi KPDS gibi sınavlarında soru ve cevaplarının kendisine gönderildiğini söyleyerek daha önce aynı soruların çıktığını ve sınavdan 82,5 gibi yüksek bir puan aldığını da itiraf etti. Aynı itirafçı sınav sorularını başka insanlara da verdiğini söyleyerek bu sorular sayesinde birçok insanın devlet kademelerinde aktif olarak yer aldığını açıkladı. Sınav sorularının çalındığının ortaya çıkması ile birlikte açılan soruşturmalarda birçok insan için görevinden uzaklaştırılma kararı alındı.

ALES ve KPSS Soruları Nasıl Servis Edildi? ALES KPSS
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500