KPSS A Grubu Sınavına Kimler Girebilir, Kadroları Nelerdir?

Her yıl düzenlenen KPSS A Grubu sınavına kimler girebilir ve bu sınavla hangi kadrolara personeller alınmaktadır?

KPSS A Grubu Sınavına Kimler Girebilir, Kadroları Nelerdir?
KPSS A Grubu Sınavına Kimler Girebilir, Kadroları Nelerdir? Kemal Erbilen

Bilindiği üzere KPSS A grubu sınavı her yıl düzenlenmektedir. ÖSYM tarafından yapılan bu sınava giren adaylar müfettiş, uzman yardımcısı, uzman, denetçi, kontrolör yardımcısı ve kaymakam gibi kadrolar için birbirleri ile yarışmaktadır. KPSS A Grubu Sınavlarına birkaç istisnai durum haricinde genel olarak İktisadi ve İdari Bilimler, Siyasal Bilgiler ve Hukuk Fakültesi mezunları ile mezun durumundaki kişiler başvurabilmektedir. Bunların yanı sıra bazı özel kadrolara yapılan alımlarda mühendislik, mimarlık ve fen edebiyat mezunları da başvurabilmektedir. Bu kadroların dışındaki memurluklar için ise adayların B Grubu KPSS’ye girmeleri ve yeterli puan almaları gerekmektedir.

KPSS A Grubu Sınavı’na girmek isteyen her aday öncelikle B Grubu Sınavlarına da girmek zorundadır. Yani KPSS’de Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerine her memur adayı girmek zorundadır. 60 Genel Yetenek 60 Genel Kültür olmak üzere toplam 120 soru sorulmaktadır ve toplamda 130 dakika verilmektedir adaylara. Bu sınava giren adaylar düz memurluklara ve A grubu kadroları dışındaki pozisyonlara başvurabilirler. A grubu kadrolara atanabilmek için ise ilgili alan sınavlarına girerek yeterli puanı almış olma gerekmektedir.

KPSS A Grubu kadroları için ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavın yanı sıra kurumların kendi yaptıkları yazılı ve / veya sözlü sınavlardan da başarılı bir şekilde geçerek iyi puan almış olmak gerekmektedir. KPSS A Grubu Sınavı ile yapılan alımlar genel olarak az sayıda olmaktadır. Çünkü hemen her kurum kendi ihtiyacını görecek olan personelleri ayrıca kendi yaptıkları sınavlarla ve mülakatlarla almaktadır. Sınavın geçerlilik süresi toplamda 2 yıldır. Bu kadrolara başvuruda bulunabilmek için lisans düzeyinde bir mezuniyet koşulunun gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 

KPSS A Grubu Sınavına Kimler Girebilir kpss a grubu Kadroları Nelerdir kpss a grubuna kimler girebilir
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500
ADMİN     2017-05-17 @Fatih Ercan A Grubu ve Öğretmenlik sınavının giriş yerleri dün erişime açıldı. ÖSYM sitesinden bakabilirsiniz.
Fatih Ercan     2017-05-17 alan sınav giriş belgeleri ne zaman ekrana düşecek bilginiz var mi