KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI 13.000 SÖZLEŞMELİ ERBAŞ ALIMI BAŞVURULARI BAŞLADI

Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2017 yılı içerisinde 13 bin sözleşmeli erbaş alacağını duyurdu. Ön başvurular başladı.

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI 13.000 SÖZLEŞMELİ ERBAŞ ALIMI BAŞVURULARI BAŞLADI
KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI 13.000 SÖZLEŞMELİ ERBAŞ ALIMI BAŞVURULARI BAŞLADI Kemal Erbilen

Son Başvuru Tarihi: 1 Aralık 2017

Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2017 yılı için 24 bin erbaş alımı yapacağını duyurdu. Bunlardan 13 bini sözleşmeli erbaş olacak. Kalan 11 bini ise uzman erbaş olarak alınacak. Bu yazımızda 13 bin sözleşmeli erbaş alımı ile ilgili tüm detayları paylaşacağız. 11 bin uzman erbaş alımı ile ilgili detaylara da göz atmak için tıklayınız.

1.Genel Hususlar

Sözleşmeli erbaş alımı ile ilgili genel hususlar Uzman Erbaş alımındaki genel hususlar ile aynıdır. Tek farkı adaylara sadece fiziki yeterlilik ve sözlü mülakat yapılacağı, ayrıca yazılı sınav yapılmayacağıdır.  Bu nedenle fazla vakit kaybetmeden doğrudan sözleşmeli erbaş alımı ile ilgili detayları paylaşalım.

2.Sözleşmeli Erbaşlık Nedir

Sözleşmeli er ve erbaş tanımları 6191 Sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu esaslarında belirtilmiştir. Buna göre vatani görevini yerine getiren er ve erbaşların görevini yerine getiren ve belli bir maaş alan asker kişilerdir. Aranan özellikler ve süreç şu şekildedir:

 • Adaylar ilk olarak ön sözleşmeli olarak eğitime çağırılır. Eğitime çağırıldıktan sonra başarılı olan adaylarla 4 yılı aşmamak kaydıyla en az 3 yıllık sözleşme imzalanır. Sözleşme sonunda istenirse 1 yıldan az 3 yıldan fazla olmamak kaydıyla azami 7 yıla kadar sözleşme uzatılabilir. Sözleşmeli er ve erbaşlar tek taraflı olarak sözleşmelerini feshedemezler.
 • En az ilkokul mezunu veya denkliği kabul edilen bir okuldan mezun olmak,
 • Askerliğe başlamadan önce sözleşmeli erlik için çağırılan adayların sevkleri Milli Savunma Bakanlığı tarafından ilgili mevzuata göre ertelenir.
 • Askerliğini tamamlamamış olan adayların ön sözleşme tarihi baz alınarak sözleşme tarihinden itibaren geçirdiği sürelerin ay olarak üçte biri askerlik hizmetinden sayılır.
 • Sözleşmeli erbaşlar emsal rütbedeki erbaşların üstü, uzman erbaşların da astı sayılır
 • Sözleşmeli erlikte 2 yılını tamamlayanlar kadro yeri ve liyakat durumlarının uygun olması halinde sözleşmeli onbaşılığı, sözleşmeli onbaşılıkta 2 yılını tamamlayanlar kadro yeri ve liyakat durumlarının uygun olması halinde sözleşmeli çavuşluğa yükseltilir.

 

3.Kimler Başvurabilir

Sözleşmeli erbaş olmak isteyen adaylarda aranan şartlar şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti’nin erkek bir vatandaşı olmak,
 • Sözleşmeli erbaş pozisyonu için en az lise ve dengi veya denkliği kabul edilen bir okuldan mezun olmak,
 • Düzeltilmemiş nüfus kayıtları göz önünde bulundurulduğunda 1 Ocak 2017 itibarıyla 20 yaşından gün almış ve 25 yaşını bitirmemiş olmak. ( 1 Ocak 1992 ve 31 Aralık 1997 arası doğumlu olmak )
 • Askeri okullarda iken ilişiği kesilmemiş olmak,
 • TSK’da daha önce subay, astsubay, uzman erbaş, uzman jandarma, sözleşmeli er ve erbaş olarak istihdam edilmiş olmamak,
 • Terhisini askerliğe elverişli değildir şeklinde almamış olmak,
 • Milli güvenliği tehdit eden yapı, oluşum, gruplara ya da terör örgütlerine üyeliğinin, irtibatının veya iltisakının bulunmaması.

 

4.Başvurular Ne Zaman Başlıyor Ne Zaman Sona Eriyor?

Başvurular 3 Mart 2017 itibariyle başlamış bulunuyor. 2017 yılı boyunca alımlar devam edeceği için başvurular 1 Aralık 2017’ye kadar devam edecek.

 

5.Başvurular Nasıl Yapılacak

Tüm adayların ilk başvuruları www.msb.gov.tr adresi üzerinden online olarak yapılacaktır. Bu form son başvuru tarihine kadar güncellenebilir nitelikte olacaktır. Başvuru formunun doldurulmasından sonra adaylara aday numarası verilecek ve bu numara ile başvuru merkezlerinden kayıt yaptırılacaktır. Bu aşamadan itibaren tüm işlemler aday numarası üzerinden yapılacağı için adayların bu numarayı muhafaza etmeleri gerekmektedir. 

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı sözleşmeli erbaş alımı sözleşmeli erbaş başvurusu sözleşmeli erbaş alımı 2017 başvuru
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500
Mülayim     2017-09-04 Bütün Arkadslar yaş sınırlamaların da kalıyor lar yaş sinirlamasini kaldırılsın lutfen fiziki mülakata katılıma bakılsın
Kayhan     2017-05-11 Yapacaginiz ise. Bu nedir yaa su yas sinirj 35. Bese kadar yapin ya buneee yaa 28 yasi dayiz bas vuramioruzzz adam gibi birsey yapin ya
cemal     0000-00-00 Yaş siniri kaldirilsin abi bu ne ya ayla kaçırıyoruz.