Bilgisayar Dersi, Bilgisayar Sertifikası İçin Yeterli mi?

Yayınımızın içeriğinde bu konu ile ilgili soru ve cevaplar sizler için özenle hazırlanmıştır.

Bilgisayar Dersi, Bilgisayar Sertifikası İçin Yeterli mi?
Bilgisayar Dersi, Bilgisayar Sertifikası İçin Yeterli mi? ADMİN

SON DEĞİŞİKLER DOĞRULTUSUNDA BİLGİSAYAR SERTİFİKASIYLA İLGİLİ SORU VE CEVAPLAR

Bilgisayar İşletmenliği Sertifikası için 160 saatlik kurs mu görmek gerekiyor?

Belirli bir saat kotası yoktur. 160 saat limiti kurslar tarafından türetilmiş aslı olmayan bir bilgidir. Kursunuz 30 saat olabilir, 70 saat olabilir, 120 saat olabilir. Önemli olan elinizde bir sertifika olmasıdır.

 

Bilgisayarla ilgili dersi veya İşletmenlik sertifikasını kaç yıl öncesine kadar almış olmalıyım?

Bilgisayarla ilgili dersi kaç yıl önce aldığınızın bir önemi yok. Aynı şekilde sertifikayı ne zaman aldığınız önemli değil. Ayrıca transkriptinizi ve sertifikanızı ne zaman aldığınızın da bir önemi yoktur.

 

'Enformatik' adlı bir ders aldım. 6225 koşulunu taşıyor muyum?

Enformatik dersi bilgisayar içerikli bir derstir. Bu dersi geçmiş olduğunu belgelendirmek 6225 kodu açısından yeterlidir. Bu adayların bilgisayar işletmenliği sertifikasına ihtiyaçları yoktur.

 

'Bilgisayar Giriş' isimli ders 6225 kodu için yeterli midir?

Bu ders adı üstünde bilgisayar içerikli bir derstir. Bu dersi geçmiş olduğunu belgelendirmek 6225 kodu açısından yeterlidir. Bu adayların bilgisayar işletmenliği sertifikasına ihtiyaçları yoktur.

 

'Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı' dersi 6225 kodu için yeterli midir?

Bu ders bilgisayar içerikli bir derstir. Bu dersi geçmiş olduğunu belgelendirmek 6225 kodu açısından yeterlidir. Bu adayların bilgisayar işletmenliği sertifikasına ihtiyaçları yoktur.

 

Bilgisayarla ilgili dersi geçme notumuzun bir önemi var mıdır?

Geçme notu önemsizdir. Aslolan ilgili dersin başarıyla verilmiş olmasıdır. Geçme notunuz 60 da olsa 90 da olsa yeterlidir. Aynı şekilde notunuz "AA" da olsa "DD" de olsa sertifika şartını karşılıyorsunuz.

 

Bilgisayar dersini kaç dönem almam lazım?

Önemli dersin geçilmiş olmasıdır. Herhangi bir dönem kotası veya sınırı yoktur. Zaten bir çok üniversitede tek dönem verilmektedir ve bu durumdaki adayların hepsi yerleştirme sonrası göreve başlamıştır.

 

Bilgisayar içerikli dersin kaç kredi olması lazım?

Alınan bilgisayar dersinin kaç kredi olduğu önemsizdir. Hatta kredisi bile olmasa bu dersi geçmiş olmanız yeterlidir.

 

Bilgisayarla ilgili dersi seçmeli olarak aldım?

Bilgisayar dersinin seçmeli veya zorunlu bir ders olması önemli değildir. Ne şekilde alırsanız alın sonuçta bu dersi almış ve başarıyla geçmiş olmanız yeterlidir.

 

Bilgisayar bölümü mezunuyum sertifikaya ihtiyacım var mı?

Tercih Kılavuzunda "mesleki öğrenim görmüş olmak şartına ilave olarak .. sertifika sahibi olmak şartı yer alması halinde, mesleki öğrenimi olanların ayrıca bu mesleklerle ilgili sertifika sahibi olmaları şart değildir." ifadesi yer almaktadır.

Buna göre, bilgisayarla ilgili bölüm okuyanların 6225 kodu için sertifika almalarına ihtiyaç yoktur.

 

Bilgisayar dersini lisede aldım ama önlisans/lisans düzeyinden KPSS'ye girdim ve üniversitede iken bilgisayar dersi almadım. Sertifikaya ihtiyacım var mı?

 

Sertifikaya ihtiyacınız bulunmamaktadır. Bu sertifika için hayatınızın herhangi bir döneminde bilgisayara ilişkin bir ders almış olmanız ve bunu belgelendirmeniz yeterlidir.

 

Bilgisayar dersini aldıktan sonra başka bir bölüme geçiş yaptım ve yeni bölümümden KPSS'ye girdim. Önceki bölümümde aldığım bilgisayar dersi 6225 kodu için yeterli midir?

Bu durumu belgelendirmeniz durumunda 6225 kodu açısından tercih yapmanızda bir sorun oluşmaz.

 

Bilgisayar dersini önlisans okurken aldım ama DGS ile lisans oldum ve lisans düzeyinden KPSS'ye girdim ve lisans okurken bilgisayar dersi almadım. Sertifikaya ihtiyacım var mı?

Sertifikaya ihtiyacınız bulunmamaktadır. Bu sertifika için hayatınızın herhangi bir döneminde bilgisayara ilişkin bir ders almış olmanız ve bunu belgelendirmeniz yeterlidir.

 

Üniversiteyi ikinci öğretim olarak okudum. İkinci öğretimlerin bilgisayar dersi 6225 sertifikası için geçerli olur mu acaba?

Bilgisayar dersi açısından adayın birinci öğretim ya da ikinci öğretim olması sorun değildir. İkisi de aynıdır. Zaten kılavuzdaki örgün şartı da 201/1 KPSS tercihlerinden itibaren kaldırılmıştır.

 

Açıköğretim Lisesi/Fakültesi mezunuyum. Burada bilgisayar dersi aldık. Bu dersleri geçtik. Bu 6225 için yeterli midir?

Kılavuzdaki örgün öğrenim şartı kalkmıştır. Bilgisayar İşletmenliği sertifikasını karşılıyorsunuz.

 

Halk eğitim kurslarında verilen bilgisayar işletmenliği sertifikası ile 6225 kodu olan kadrolar seçilebilir mi?

Evet seçilebilir. Kılavuzda "MEB onaylı" ifadesi yer alıyor. Halk eğitim kursları da MEB müfredatına göre eğitim vermektedirler.

 

Bilgisayar dersini aldıktan sonra üniversiteyi bıraktım. Sınava lise düzeyinden girdim. Üniversitede aldığım ders 6225 kodu için uygun mudur?

Bir bilgisayar dersi aldıktan sonra üniversiteyi terk eden bir öğrenci halihazırda mezun olmadığı halde ilgili dersi almış olduğu için bu kod şartlarını taşımaktadır.

 

Bilgisayar dersini gördüğüm zaman bilgisayarlı sistem yoktu. Karne ile notlarımız belli oluyordu. Okulda benim aldığım ders sistemde gözükmüyor. Ne yapmalıyım?

Öncelikle karneniz duruyorsa onu kuruma sunabilirsiniz. Ya da okulunuz ile görüşün ve ilgili dersi aldığınızı belirten bir belge vermeleri yeterli olur.

 

Bu konuyla ilgili mevzuat nerede yer almaktadır?

Sertifikalar ilişkin konular KPSS Tercih Kılavuzunda düzenlenmiştir. Adayların tercih kılavuzlarını bir kez dikkatlice okumaları bilgisayar sertifikası ve birçok konu hakkında bilgilenmelerini ve mağdur olmamalarını sağlayacaktır.

Bilgisayar Dersi Bilgisayar Sertifikası İçin Yeterli mi? kpss için bilgisayar setifikası bilgisayar sertifikası bilgisayar dersi
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500
Barış Yalman     2017-01-09 @Zeynep Sitemizde ilanlar kısmından ilanlara bakabilirsiniz. Her ilanın detayı yazıyor. İlan altından da soru sorabilirsiniz.
zeynep     2017-01-09 bu basvuru devam ediyormu benım bılgısyar sertvıkam var ben nasıl basvuru yapacam nereye basvurucam yardımcı olursanız sevınırım
Barış Yalman     0000-00-00 @Fevziye Bilgisayar dersini aldığına dair belge al okulundan. Geçerli olur.
fevziye     0000-00-00 sevgili barış ben duz lisede bilgisayar dersini secmeli olarak aldım duz liseyi bitirdikten sonra ikinci liseye gittim diplomamda iki lisenin ortalaması düşüyor ben şimdi bilgisayar sertifikası almam gerekiyor mu
Barış Yalman     0000-00-00 @Zeliha Bağlan Son paylaştığımız Milli Savunma Bakanlığının ilanına başvurun.
Zeliha bağlan     0000-00-00 Açık öğretm lisesi mezunu sayılırım haftaya son sınavım var 42 yaşındayım kps puanım 63 bilgisayar sertifikam var ayrıca acil yardım iş güvenliği sertifikalarıda var ben biryere yerleşebilirmiyim beni yönlendirebilirseniz sevinirim
Barış Yalman     2016-12-25 @Ahmet ciğer Yeterli hocam. Tercihler sonuçlandığında yerleşmişseniz kurum atamanızın yapılması için sizi çağırdığında transkript vermeniz yeterlidir.
Ahmet ciğer     0000-00-00 Önlisans muhasebe ve vergi uygulamaları bölümünü bitirdim bilgisayarlı muhasebe dersimiz vardı. 6225 nolu kod içim bu yeterli midir ?
Barış Yalman     2016-12-24 @Burcu Hanım Evet karşılar.
burcu     0000-00-00 Benim halk egitimden bilgisayar kullanimi seltifikam var bu selyifika 6225 niteligini kapsarmi
emine     0000-00-00 Teşekkürler
Barış Yalman     2016-12-24 Emine Hanım okuduğunuz kurumdan bu dersleri gördüğünüze dair herhangi bir belge almanız yeterlidir.
Emine     0000-00-00 Bilgisayarlı muhasebe dersi gördüm lisede ve 10 parmak derside gördüm katiplik icin yinede serfitika almam gerekir mi ? Ya da başka branşlar için serfitika sartı mevcut olur mu ?
Barış Yalman     2016-12-24 Zerrin hanim 2001 kodu ile tercih yaptığınıza göre sınava ortaöğretim düzeyinde girmişsiniz demektir. Ortaöğretim 2016/2 KPSS de şuan bilgisayar sertifikası isteyen bölüm yok 6225 kodu ile.
Barış Yalman     2016-12-24 Caner bey sertifikanız bir sorun teşkil etmez. Etseler bile okuduğunuz bölümün sekreterliğinden bilgisayar dersi gördüğünüze dair belge alabilirsiniz.
Zerrin     0000-00-00 Ben 2001 koduyla tercih yaptım. 6225 sertifikam var ama tercih yapamıyorum bunu nerede duzelttirebilirim cevap yazarsanız sevinirim
Caner     0000-00-00 Meraba ya benim bilgisayar ders adim halkla iliskiler teknik kullanimi diye geciyor transkript de bi sikinti yaratir mi