Erdoğan ve Putin'den Ortak Suriye Kararı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin düzenledikleri ortak basın toplantısında Suriye'de İdlib Bölgesi'nin çatışmazlık bölgesi olacağını açıkladı..

Erdoğan ve Putin'den Ortak Suriye Kararı
Erdoğan ve Putin'den Ortak Suriye Kararı ADMİN

Erdoğan ve Putin ortak basın toplantısında Rusya Devlet Başkanı Vladimir  ile Soçi'deki Devlet Başkanlığı Rezidansı'nda bir araya geldi.Liderler 1.5 saat süren zirve sonrası ortak basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını cevapladı.

"İlk sözü alan Rusya Devlet Başkanı Putin, iki ülke arasındaki normalleşme sürecinin tamamlandığı vurgusunu yaparak, işbirliğinin artırılacağını ifade etti. Putin özetle şunları söyledi;

Putin açıklamasına şöyle devam etti:

1 milyar dolar tutarında ortak yatırım fonunun tamamlanması konusunda anlaştık.

Rusya Türkiye'nin doğalgazının yüzde 55'ini petrolün yüzde 18'ini karşılamaktadır.

Türk Akımı projesini görüştük. Proje kapsamında 2 hat döşenecek. Rusya'nın doğalgaz ihracatı imkanları genişleyecek.

Akkuyu Nükleer Santral projesini ele aldık.

İnsani alanda işbirliğini ele aldık . 2019 yılında karşılıklı olarak Kültür Turizm günleri düzenleyeceğiz.

Mayıs ayında dışarı çıkacak olan Rus turistlerin yüzde 3'ü Türkiye'yi tercih etmiştir.

Özellikle Orta Doğu ve  konusunu görüştük. Sayın Erdoğan ile hem fikiriz ki Suriye'de sorunun sadece siyasi ve diplomatik denklemde mümkün olacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise konuşmasında, "Rus muhataplarımıza şahsıma ve heyetime gösterdikleri misafirperverlikten dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

Münasebetlerimizin çok daha ileri taşınması noktasında her iki tarafta da güçlü bir irade bulunuyor. Bugün başta ekonomik ve ticari konular olmak üzere atılması gereken konularla ilgili istişarelerimizi yaptık.

Bugünkü görüşmemizde aldığımız kararları tekrar gözden geçirme fırsatı bulduk.

Ticari ve ekonomik işbirliğimizin önündeki engellerin kalkması için ciddi bir çaba sarf ediyoruz.

Sayın Putin'le bölgesel konuları da ele alma fırsatı bulduk. Kimin neresi ağrıyorsa onunla ilgili konuşur diye sevdiğim bir Rus atasözü var. Suriyeli çocukların her gün ölümle burun buruna gelmeleri bizlerin ortak acısıdır.

Çocuk feryatlarına nasıl duyarsız kalabiliriz. Nitekim bütün bu acılardan kopup gelen 3 milyon insan bizim topraklarımızda yaşam mücadelesi veriyor.

Dostum Putin'de bu drama son vermeyi samimi şekilde arzu ediyor. Ateşkes kararının hayata geçirilmesinde kendisinin büyük çabası olacağına inanıyorum.

Garantörler olarak yükümlülüklerimiiz yerine getirme konusunda hassas olmalıyız. Ancak bazı çevreler tüm enerjilerini süreci sabote etmeye harcıyor.

Bunun en bariz örneği Han Şeyhun'da gerçekleştirilen kimyasal saldırıdır. Bugün Sayın Putin ile bu saldırıların sorumlularının cezalandırılması konusunda hem fikir olduğumuzu gördüm.

Tüm bu konularda birlikte çalışmayı sürdüreceğiz. Bizim için öncelik Suriye'de akan kanın durdurulması. Bu itibarla Suriye'deki tüm terör örgütleriyle mücadeleyi, Suriye halkının bekası ve dünyanın huzuru bakımında gerekli görüyoruz.

Biz terör örgütleri arasında ayrım yapmadık. YPG, DEAŞ, El Kaide aynıdır. Bunlar gözyaşından kandan beslenen vampirlerdir. Güvenliğimizi tehdit eden düşman bir yapıya sınırlarımızda olmasına izin veremeyiz. Bundan sonra da her türlü önlemi almayı sürdüreceğiz.

Bu kalleş eylemler terörün sınır, hukuk ve ilke tanımaz kanlı yüzünü bir kez daha göstermiştir. Moskova'da yapılan eylemlerle İstanbul'da, Paris'te yapılan eylemler arasında hiçbir fark yoktur.

Bu düşüncelerle değerli dostum Putin'e nazik daveti için şükranlarımı sunuyorum.

SORU - CEVAP

SURİYE'DE GÜVENLİ BÖLGE GÖRÜŞMEDE GÜNDEME GELDİ Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Aslında yeni bir açılım doğdu. Şöyle ki biliyorsunuz en başından bu yana her yerde güvenli bölge tanımını kullandım. Ama şimdi çatışmasızlık bölgesi çıktı ki bu bölge de İdlib bölgesi. Bu bölgede malum Halep'ten kaçan insanların yaşam mücadelesi var. İdlib'te zaman zaman ciddi sıkıntılar oluyor. Orada yeşil hatla çatışmasızlık bölgesi ilan edildi. Temenni ederim ki bu çatışmasızlık bölgesi devam eder. Sayın Başkan ile bunu harita üzerinde de müzakere ettik. Bu çatışmasızlığın bir karara bağlanması Suriye'de önemli bir adımın atılmasına da vesile olur.

Putin: Kanlı çatışmanın durdurulması için diyalog zeminini oluşturmamız lazım. Bu konuda Sayın Erdoğan ile görüşlerimiz ortak. Garantörler olarak Türkiye İran ve Rusya bu mekanizmaların ileride de gelişmesi için elimizden geleni yapacağız.

TİCARİ EKONOMİK İLİŞKİLER NE ZAMAN TAM OLARAK NORMALLEŞECEK?

Putin: Kısıtlamaların yaptırımların ne zaman kalkacağını sordunuz. Bunu bugün ilan edebiliriz. Kısıtlamalar konusunu bugün ele aldık. Bazı hassas konular var. Domateslerden bahsediyoruz.. Bu yaptırımlara maruz kalan tek ürün değil. Birçok ürün var.Türk partnerlerimizden bunu anlamalarını rica ettik. Trajik olaylardan sonra hayat devam etti, devamlı gelişti. Domates üretimi ile ilgili olarak, bizim üreticilerimiz büyük miktarlarda krediler aldılar. Bununla ilgili olan kısıtlamalar devam edecek. Vizelerde de devam edecek fakat emniyet güçlerimiz arasındaki işbirliğine bağlıdır bu konu. Bu sorun çok daha farklı.. Şöyle bir şey mümkün ülkemizi devamlı ziyaret bazı uzmanlara tabii ki kolaylıklar sağlanabilir. Biz pazarımızı Türk domateslerine sonsuza kadar kapatmayacağız.

"YENİ BİR SÜREÇ BAŞLIYOR HAYIRLI OLSUN"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün domates dışında tüm konularda arkadaşlarımız mutabık kaldılar. Türk domatesinin Rusya pazarında ucuz ve lezzetli olması bakımından olmasını arzu ederiz. Bu süreci de belirli bir zemine oturtacağız. Domates dışında tüm konularda mutabık kalındı. Normalleşme sürecinin dışına geçiyoruz. Yeni bir süreç başlıyor. Hayırlı olsun.

(Takvim)

Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500