İçişleri Bakanlığı Mülakat Soruları

İçişleri Bakanlığı Mülakat Soruları Nelerdir?

İçişleri Bakanlığı Mülakat Soruları
İçişleri Bakanlığı Mülakat Soruları ADMİN

Merhaba Arkadaşlar

Bugün size İçişleri Bakanlığı Mülakatları hakkında biraz bilgi sunucağız. Bunun adına mülakat da diyebilirsiniz sözlü sınavda. İkisi de aynı. Şimdi gelelim 100 puanı neye göre dağıtıyorlar ve sizler ne yapmalısınız.

Sınav konularına ilişkin bilgi düzeyi (50 puan)

Mülakatın en önemli kısmı burası puanından da göreceğiniz üzere. Size soracakları kategoriler: "Genel Yetenek, Genel Kültür, Anayasa, İdare Hukuku, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ile İçişleri Bakanlığının görev alanına giren konular"

Çok kapsamlı olduğu için nereden ne soracakları belli olmuyor. Bazen 1 bazen de 3 - 5 soru sordukları için oturup çalışmanın pek bir anlamı yok. Ne biliyorsanız unutmadıysanız şanslısınız. Ancak şöyle bir tavsiyemiz var ki bu tür soruları bütün kurumlar sorar genelde. Mülakata gireceğiniz pozisyon İçişleri Bakanlığında Nüfus Müdürlüğünde bir memurluk diyelim. Mülakattan önce İçişleri Bakanlığı ve Nüfus Müdürlüğü hakkında genel bir araştrma yapmanızda fayda var. Örnek verecek olursak "İçişleri Bakanımız kimdir?, Hangi kurumlar İçişleri Bakanlığına bağlıdır?, İçişleri Bakanlığının görevi nedir?,  Bakan nasıl seçilir?, Nüfus ve vatandaşlık hizmetlerinde Kaymakamın danışmanlığını kim yapar?" gibi.

Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü (10 puan) 

Komisyon sizinle iletişim içinde olduğu için bu puanı o arada vermiş olacak ve siz farketmeyeceksiniz bile :) Yapmanız gereken mülakat boyunca sakin olmak, konuşurken duraksamamak, 'sanırım, öyleydi, emin değilim' gibi cümlelerden kaçınmak. Bu bölüm aslında tamamen sizin rahat olmanıza bağlı.  

Liyakati, temsil kabiliyeti, tutum ve davranışlarının göreve uygunluğu (10 puan), 

Mülakat boyunca sizi süzecekler (çok rahatsız edici :D ). Burada verilen puan aslında sizin duruşunuza verilen puandır. Bir memur edasıyla gitmenizde fayda var. Kıyafet, saç, sakal, kısacası görünüşünüz bile etki eder. Bir komisyon üyesi size espiri yapabilir hatta çok komik olabilir ya da olmayabilir. Küçük bir tebessümden ileri ya da geri gitmeyin. Asık suratlı olmaktan ya da ağzınızı aça aça gülmekten kaçının. Bu duruma  banka memurlarını örnek gösterebiliriz. :)

Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı (10 puan), 

Burada anlatılacak bir şey yok. Baştan da dediğimiz gibi sanırım, herhalde gibi cümlelerden kaçının. Kendinizden emin olduğunuzu gösterin ya da öyleymiş gibi davranın. Örnek verelim bir komisyon üyesi size "Neden memur olmak istiyorsunuz?" diye sorduğunda maaşı düzenli, hafta sonları tatil derseniz 2 puanı alır gidersiniz. Ancak disiplinli, düzenli çalışmayı seviyorum, iş ortamındaki saygınlık benim için çok önemli ve bu günümüz şartlarında sadece devlet dairelerinde mümkün oluyor gibi bir cevap size 10 puanı kazandırır.

Genel kültürü ve genel yeteneği (10 puan), 

Soruları kendileri sordukları gibi kura ile de sorabilmektedirler. Şanslıysanız kolay bir soru gelir ve tam puan alırsınız. Tek bir soru olur genede. Bu soru Atatürk'ün köpeğinin ismi (Foks) de olabilir İçişleri Bakanlığının sitesinin tam ismi (icisleri.gov.tr) de olabilir. Yani burada yapabileceğiniz bir şey yok.

Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, konularında (10 puan), olmak üzere 100 tam puan üzerinden değerlendirilir.

Başlık olarak bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı dediklerine bakmayın. Size bir bilimsel gelişme falan sordukları yok. Hatta bu kısım ile ilgili soru da sordukları olmuyor pek. Onun yerine bilgisayar ile ilgili soru sarabiliyorlar. Örnek verelim kalvyede CTRL X ' basmak ne işe yarar?CTRL Y'ye basınca ne yapmış oluruz gibi. 

 

Evet arkadaşlar umarım buraya kadar anlattıklarımızı anlamışsınızdır.  Oturup KPSS 'ye çalışır gibi çalışmanız mümkün değil. Her yıl değişik sorular sorulur. Ama aklınızda fikir oluşturmak için geçmiş yıllarda sorulmuş birkaç İçişleri Bakanlığı Mülakat Sorularını paylaşalım.

Soru: Kamu düzenini sağlamak, iç güvenlik ile ilgili önlemler alamak ve illerin genel idaresini düzenlemek hangi bakanlığın görevleri arasındadır?

Cevap: İçişleri Bakanlığı

Soru: Türkiye Cumhuriyeti'nde ilk nüfus sayımı kaç yılında yapılmıştır?

Cevap: 1927

Soru: Avrupa Birliği Bakanımız kimdir?

Cevap: Ömer Çelik (güncel)

Soru: BİMER nedir?

Cevap: Başbakanlık İletişim Merkezi" (BİMER); bilişim ve iletişim teknolojileri kullanılarak hayata geçirilen bir halkla ilişkiler uygulamasıdır. BİMER, Başbakanlık Bilgi İşlem Başkanlığınca yazılımı gerçekleştirilen bir program ile web sayfası üzerinden kullanılan bir sistem olup, vatandaş ile devlet arasındaki iletişim kanallarını açık tutarak, müracaatların her zaman ve her yerden yapılabilmesini mümkün kılmaktadır.

Soru: BM Genel Sekreteri kaç yıllığına seçilir?

Cevap: 5 yıl

Soru: Neden memur olmak istiyorsunuz?

Cevap: Üstte yazdığımız açıklamaları okuyunuz.

 

Mülakata katılacak tüm arkadaşlarımıza başarılar dileriz.

Memur ilanlarını kaçırmamak bildirim ve destek almak için lütfen buraya tıklayarak "Açıktan Atama Takip" adlı android uygulamamızı indirip kullanınız.

İçişleri Bakanlığı Mülakat Soruları içişleri mülakat soruları
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500
ADMİN     2017-07-26 @hüseyin -Bölümünüze göre alım olursa neden olmasın.
hüseyin     2017-07-26 kpss den 70 puan aldım atanabilir miyim p 94
ADMİN     2017-06-09 @Mre -Kaynak derken KPSS için diyorsanız Yargı yayınlarını tavsiye ediyoruz her zaman.
Mre     2017-06-09 Admin Kaynak önerebilir misin?
İbrahim     2017-05-30 Hangi bölümden alım olacak
ADMİN     2017-05-27 @Mre -Sıralamanın önemi yok. Artık eşitsiniz.
ADMİN     2017-05-27 @01 -Bununla ilgili belirli bir tarih yok. Mülakat tarihinden önce İçişleri Bakanlığının sitesinde görmüş olacaksınız.
Mre     2017-05-27 Admin 8 kişi alacaklar listede 16.siradayim sıralamanın önemi var mı yoksa önemli olan mülakat sonucu mı aslında 16.sirada olduğum için Mülakatta da olmaz gibi geliyor
01     2017-05-27 Ne zman aciklaniyor acaba bilgisi olan