Tayin İsteyen Memurun Zorunlu Hizmet Yılı

Yeni atanan memur kaç yıl sonra tayin isteyebilir? Tayin isteyen memur hangi şartlarda geçiş yapabilir?

Tayin İsteyen Memurun Zorunlu Hizmet Yılı
Tayin İsteyen Memurun Zorunlu Hizmet Yılı ADMİN

Yeni atanan memurlar mesleğe genellikle birçok soru işaretiyle başlar. Bu soru işaretlerini kaldırmaksa her zaman çok kolay olmaz. Gerek herkesin farklı bir görüşü olması gerek sürekli değişen kanun ve yönetmelikler gerekse yanlış bilgilendirme birçok memurun istediği bilgiyi almasına engel olur. Bu yazıda yeni atanan memurların en çok merak ettiği konulardan biri olan tayin süresine değineceğiz.

Birçok yeni atanan memur çalışmaya başlayınca çeşitli sıkıntılarla karşılaşır. Yapmakta olduğu işte zorlanır, bulunduğu yerde zorlanır veya eşi, çocuğu başka bir şehirde olduğu için sıkıntı çeker. Bu nedenle de tayin olmak ister. Fakat tayin istemenin de belli kuralları ve zamanları vardır. 

İlk defa atandıktan sonra aday memurluk süreci dediğimiz stajyerlik dönemi başlamaktadır. Bu stajyerlik dönemi 1 (bir) yıl sürmektedir. Bu süreç dahilinde kanunen geçerli bir sebebiniz olsa dahi tayin isteyemezsiniz. Ancak bir yıl süren stajyerlik döneminiz tamamlanıp asaletiniz tasdik olduktan sonra geçerli mazaretinizi kullanarak tayin isteyebilirsiniz. Kanunen geçerli özür şartları ise; eş durumu, sağlık özrü ve eğitim özrüdür. Bir yılınız dolup asaletiniz tasdik olduktan sonra eş durumu veya sağlık özrünüzü belgeleyerek stajdan sonraki ilk özür grubu tayin döneminden itibaren tayin isteyebilirsiniz. Yüksek lisans gibi eğitim özürleriyse ilk üç yıl süresinde kullanılamaz. Stajın ardından ilk özür grubu tayin dönemi şubat veya ağustos aylarına denk gelir. Bu süreler zaman zaman değişebilir. Bu gibi özür durumlarınız yoksa ve normal yoldan tayin istiyorsanız üç yıl beklemeniz gerekmektedir. 

Ancak doğuda 3. (üçüncü) derece illerde doğu görevi yapıyorsanız özür grubunda olmasanız dahi 2 (iki) yıl sonra tayin isteyebilirsiniz. Fakat tayin istediğiniz şehire gitmek için yeterli hizmet puanını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Doğu görevinde 2. bölgede görev yapanlarsa yine 3 yılı beklemek zorundadır. Bunların dışında D ve E sınıfı ilçelerde ise zorunlu görevinizi tamamlayıp tayin istemek içinse 5 (beş) yıl süreyle beklemeniz gerekmektedir. 

Bunların dışında yeni evlenme, boşanma, yeni çocuk durumları gibi istisna konular ilgili yönetmeliklerle belirtilir.

Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500
ADMİN     2017-08-04 @Azra -İnfaz ve koruma memurluğunda zorunlu tayin olayı yoktur.
Azra     2017-08-04 Zorunlu tayin varmı gardiyanlara