Zabıta Maaşı Ne Kadar?

Zabıta Maaşı Ne Kadar?
Zabıta Maaşı Ne Kadar? ADMİN

Zabıtalık mesleği icra eden personellerin aldıkları aylık ücretleri ne bilgiler ile sizlere paylaşacağız. Öncelikle bu  9/1 meslekte, lise mezunu, önlisans ve lisans mezunu olmak üzere 3 tip eğitim durumu vardır. Bunların arasında maaş farkları olduğunu gibi görevi itibariyle zabıta fakat, pozisyonu itibariyle amir olarak görev yapanlar da normal zabıtalara göre daha yüksek ücret alırlar. İşte bu sebeple, bu konuda aklınıza takılan tüm soruları yorumlar bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz. 2016 senesinin sonlarına doğru yaklaştığımız şu günlerde, 2017 senesi içerisinde yılda 2 kez zabıta maaşlarına zam gelmiştir. Bu zamdan sonra ortalama bir zabıta 2600 TL’ye ulaşırken, görev yaptığı il ve ilçeye göre de maaşları farklılık göstermektedir. Bundan ötürü net bilgileri öğrenmek için aşağıda ki tabloya bir göz atmanız gerekli olacaktır.

Ön Bilgi

Memurların hepsininde işe başlama dereceleri çok önemlidir. Genellikle lisans mezunları 9/1 derecesi üzerinden iş başı yaparlar. Bir sonra ki sene 9/2 kademesine yükselirsiniz. Fakat en düşük derece 15/1 kademesidir. Burada yapacağınız işe göre kademeniz değişmektedir. 15 kademesi, burada ki 1 ise derecesini ifade etmektedir.

Zabıta Lise Mezunu veya Ortaokul Mezunu

2.080 TL’ye ile iş başı yapmaktadır. Burada en düşük seviye üzerinden hesaplanmıştır. Bekar ve asgari geçim indirim %50’dir. Ayrıca gelir vergisi dilimi %15’tir. Bu maaşın üzerine aile yardım bildirimi 150 TL+ çocuk olanlar içinde 50 TL ek fark ödenmektedir. Belediyeler’deki sendika anlaşmalarına göre belediyede ki zabıtaların maaşları değişmektedir. Derecesi 10/1’dir.

Zabıta Lisans Mezunu

2.170 TL’ye ile iş başı yapmaktadır. Derecesi 9/1 üzerinden hesaplanmıştır. Ayrıca gelir vergisi dilimi %15’tir. Bu maaşın üzerine aile yardım bildirimi 150 TL+ çocuk olanlar içinde 50 TL ek fark ödenmektedir.

Zabıta Amirlik

2.580 TL’ye ile iş başı yapmaktadır. Derecesi 1/1 üzerinden hesaplanmıştır. Ayrıca gelir vergisi dilimi %15’tir. Ek yardımları yardımları vardır.

Genel Değerlendirme ve Sonuç

Zabıtalık mesleği devlet memurluğudur. Kadrolu ve sözleşmeli olarak görev yaparlar. Maaşları Türkiye şartlarında güzeldir. Yukarı yazmış olduğumuz maaşlar başlangıç maaşlarıdır. İl ve ilçelere göre değişkenlik göstermektedir. Bazı belediyelerde mesai imkanları vardır. (Ek gelir olarak)

 

Zabıta Maaşı Ne Kadar?
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500
Yakup Yiğit     2017-02-04 istedğim miktar değil aslında ama şimdilik karnımız doysa yeter
ahmet     2017-02-04 Bence maaşları düşük. Daha yüksek maaşlara sahip olmaarı gerektiğini düşünüyorum
Cengiz Güler     2017-02-04 Zabıta maaşları çok fazla değil. Her kes yaptığı işe sadık olsa rüşvet alıp haksızlık yapmasa. Ama işte insanlardaki hırs başka.
ishana     2017-02-04 aslında zabıta memurlarının en az lise mezunu olması en sağlıklısı. tabii işe alımlarda torpil vs olmasa daha iyi olacak ama.
**Aqua**     2017-02-04 bakalım bu sene tercihlerimin arasına alıyorum belki giderim teşekkür ederim bilgiler güzel.