KPSS Sistemi Değişiyor

KPSS Sistemi Değişiyor
KPSS Sistemi Değişiyor ADMİN

Kamuda memur olmak için yeni bir dönem başlıyor. Buna göre KPSS'de merkezi yerleştirme tarih oluyor. Memur adayları KPSS'ye girdikten sonra mülakat sınavına da girecek. Adaylar mülakat sonrasında alınan puanların aritmetik ortalaması sonucu memur olabilecek.

SINAVDAN SORA MÜLAKAT

Hain FETÖ terör örgütünün devlet kadrolarına sızmasını önlemek için alınan tedbirler kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı'nda sözleşmeli öğretmenlik ve Sağlık Bakanlığı'nda da sözleşmeli ebe ve hemşirelerin alımında mülakat sistemi devreye sokulmuştu.

Bu uygulamalar sürerken şimdi devlet kadrolarına girecek tüm adayların aynı sisteme tabi olması planlanıyor. Özellikle güvenlik soruşturmasına imkan tanınması kapsamında KPSS'ye giren adaylar daha sonra mülakat sınavına tabi tutulacak.

KPSS'DE DE DEĞİŞİKLİKLER DÜŞÜNÜLÜYOR

Bu kapsamda KPSS'de genel kültür ve genel yetenek sınavında değişiklikler düşünülüyor.

B grubu kadrolar için KPSS'de sağlık personeli ve teknik bölümlerde alan bilgisi sınavının getirilmesi planlanıyor. Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı'nda alan bilgisi sınavıÖABT yapılıyor.

Yine Diyanet İşleri Başkanlığı'nda din hizmetlerinde görev alacak personeli seçme amacıyla alan bilgisi testi DHBT yapılıyor.

Sağlık Bakanlığı'nda da benzer sınavlar bulunuyor.

MESLEĞİNDE BAŞARILI OLAN KAMUYA GİRECEK

Yeni sistemde kamu kurum ve kuruluşlarında görev alacak teknik personel ile mühendisler ve mimarlar için de alan bilgisi sınavıgelecek. Diğer mesleklerin de alan bilgisi sınavına girmesi için düğmeye basıldı. Böylece genel kültür ve genel yetenek alanında başarılı olan değil, mesleğinde başarılı olanlar kamuya girebilecek.

Yeni uygulamalar teknik çalışmalarının bitmesi sonrasında hayata geçecek. Halen yürürlükteki uygulamaya göre kamuda görev almak isteyen memur adayları B grubu kadrolar için Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) girdikten sonra ÖSYM tarafından ilan edilen kadro ve pozisyonlara müracaat ediyor.

Yüksek puan alanlar doğrudan kamuda memur olabiliyor. Özellikle FETÖ bu yolla elemanlarını kamuya sokabiliyordu.

ARŞİV ARAŞTIRMASI YAPILACAK

Kamuda görev alacak personelin güvenlik soruşturmalarına arşiv soruşturması da eklenecek.

Güvenlik soruşturması neticelendirilmeden hiçbir aday kamuda memur olamayacak. Sadece adli sicile değil güvenlik ve arşiv soruşturmalarına da bakılacak.

Merkezi yerleştirme sisteminde Devlet Personel Başkanlığı ülke genelindeki tüm kamu kurumlarından personel talebi toplayarak bir liste oluşturuyor. Listedeki kontenjanlara ÖSYM tarafından KPSS puan sıralamasına göre yerleştirme yapılıyor. Bu işlem yılda iki kez (Kasım-Haziran) gerçekleştiriliyor. Merkezi yerleştirme ile kadrolu memur ile KİT sözleşmeli personel alınıyor.

Öğretmen alımları gibi kurumsal alımlar bunun dışında tutuluyor.

Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500
Bedriye     2017-08-13 Yazık emeklerimize mesleğinde iyi ne demek bu mesleğe ilk gireceğiz ki sistemi öğreneceğiz torpil kesin bunlar insanların sözlüsüyle yazılı sınavı hiç bir olur mu hayırlısı hakkımızda
soğuk duş     2017-08-06 bunların fetoden farkı yok bunlar da kendi cemaatini devlete yerleştiriyor
hanife koç     2017-07-29 allah razı olsun bu sistemi getirenlerden burada itiraz edip sızlanan arkadaşlar ya korkusu olanlar kendi şahsi çıkarları adına ya gerçekten föto mudur nedir onun kılıcını sallayanlar yada kendilerinden umudu bile kalmamış olan korkaklar ben sırf bu lanet düzenin haksızlığına uğramamak için yıllardır kpss ye bile hazırlanmak gelmedi içimden de doğru dürüst oturup ke düşünmedim bike atanmayı neden mi sınava girsem ne olacak bu soysuz dış mihraçlı vatan hainleri zaten kendi elemanlarını yerleştir
ali     2017-07-27 hem doğru hem yanlış
Ne olacak ???     2017-07-27 Diyelim ki bir şahis Fetö nun yurdunda evlerinde senelerce kaldı dershanelerine senelerce gitti ve fetö darbe girisiminden sonra bu şahıs kpss den 90 puan aldi Mulakatta geçse guvenlik sorusturmasindan da geçti bir sekilde memur oldu Şimdi bu sahis fetö cü olmuyor mu ! 3 sene dershane 1500×3=4500 tl 5 sene de yurtlarinda kaldiysa 2500×5 sene =12500 +4500= 17000 tl 8 sene fetö cü olmak icin yetmiyor mu sayin devlet yetkilileri ????
Orhan     2017-07-27 Arkadaş Fetö nun yurdunda senelerce abilik ablalik yapmiş feto ye hizmet etmiş sahıslar memur olamayacak mi yani? Mulakat yapinca her sey hallolacak mi benim sucum ne ??? Ben feto ye hizmet etmedim gittim 5 sene okudum ki memur olayim kpss ye girecegim yetmedi mulakata girecegim o da yetmedi guvenlik sorusturmasi o da yetmedi atanamayacagim sozlesmeli olarak ise baslayacagim o da yetmedi tekrar mulatata sinava bilmem neye sokulacagim bunlari icad edenin 7 ceddino...
Onur     2017-07-27 ''Güvenlik soruşturması neticelendirilmeden hiçbir aday kamuda memur olamayacak. Sadece adli sicile değil güvenlik ve arşiv soruşturmalarına da bakılacak.'' kısmına eyvallah.Terör örgütleri ile ilişiği olan kimse memur olmasın.Dahası ÖSYM nin sınavlarına bile giremesin onda sıkıntı yok.İyi de mülakatın mantığı nedir?Hiç bir mantığı yoktur.Bu torpil sistemini getirene de devam ettirene de lanet olsun.Çoluk çocuklarından bulsunlar.
Ayşenil     2017-07-27 Kim kimi torpille alıyorsa hakkım haram zıkkım olsun!
Aslı     2017-07-26 Peki bu sistem ne zaman gerçekleşir 2018 kpss sinavina denk gelebilir mi
sule     2017-07-26 allah sonumuzu hayır etsin daha.dunku çocuk.gelsin 70 lerle ayaksın biz kaç yıl bekleyelim hala dirsek curutelim bu.dunyada adalet yok arkadaş ya yazık yazik
Necati     2017-07-26 Yani zaten sözlü mülakat demek torpil demektir şimdide sözlü sınav mı
ADMİN     2017-07-26 Arkadaşlar bazı değişiklikler önceden sızdırılır kamuoyu yoklanır ona göre çalışma yapılır. Başkanlık sistemi en güzel örnektir buna. Bu konudaki haber ise Yeni Asır'dan Faruk Erdem tarafından yapıldı. Zaten son yıllara baktığımızda merkezi alım sayısı düşmüş açıktan atama ile alım artmıştı. Son tercihlerde bildiğiniz gibi kadrolar çok çok azdı. Bu da bunun kanıtı. Hatta bazı alımlar merkeziden değil açıktan atama ile yapıldı ilk defa. Yakında kokusu çıkar. Bekleyelim görelim.
Emily     2017-07-26 Evet lütfen bu konuda bi açıklama gelsin . Ben idari bilimlerden mezunum. Bizde alan kısmı var zaten. Şimdi bu durumda girmek zorunluluk mu oldu yani??
cennet     2017-07-26 bu bilgiye nereden ulaştınız acaba resmi gazetede böylebirey yok ve bakanlıktan da bir açıklama gelmedi.Konununaydınlatılması daha sağlıklı olur admin.
Merve inceli     2017-07-26 Kesin sözleşlesmeli alınıcakmi 62
ôzcan     2017-07-26 torpilliler girecek yani hrszlar islam alet edip yemediiniz bok kalmad
Hakkı bey     2017-07-26 Sistem sistem varya bitirdiniz bizi soylermisiniz sağlıkta mülakat getirdiniz kaç yıldır atanmayi bekleyenler alan bilgisi kalmismi dersiniz Zaten teorik bir ders anlayışı var ülkede nasıl olacaksa bu iş ...
mert duru     2017-07-26 bırakın sistem ayağını ya kndi adamlarınızı sokacaksınız fakirler gene atanmayacak
Guler     2017-07-26 Ayni tas aynı hamam degişrn bişey yok torpili olan işini gorecek.
Semra     2017-07-26 Kpss A ya hazirlanmk istiyordum bubyil olmadi B den giderimki A mülakatı yuzunden gecemem diyorsum baksana B ye de çıkardılar. Torpilim yok diye carezim allh sizi
Nazire     2017-07-26 Mulakat geliyor ama orda yine isini gorduren gordurur.Sozlu mukakatta adamini bulur.Son ikiye de kalsan sen yine kalirsin ayazda.Yazik bize yaa giden emekler,giden yillar..
a     2017-07-26 mevcut memurlara da yeterlilik sınavı, mülakat ve güvenlik araştırması yapılsın. görelim bakalım kimin nasıl işe girdiğini
Osman metin     2017-07-26 Peki lise iki yıllık için gecerli mi ve sağlık personeli ve teknik bölümler diyor makina ve metal bolumu de oluyor mu bütün hepsindemi
Handenur     2017-07-26 Ahahaaha mesleğinde daha başarılı olan girecek diyor sadece gülünur bu cümleye bu devirde başarı falan filan hikaye devlet kadrolarinda da artık dayısi olan görev alacak hakkımız haram olsun ne deyim
Elzem     2017-07-26 Mülakat sistemi yine torpil demek oluyor. Herkes kendi adamını mülakattan alacak. Feto için farkeketmez mülakat memuru ya fetoyse yine fetocu kamuda demek.
Süleyman     2017-07-26 Toplayın bakalım yine yandaş yalakalarınızı her gelen birbirini temizler bu aistemde hak eden girsin bu millet bilmiyormu o mulaktlarla yandaşlarınızı alacağınızı. Bir cacık olmaz sizin sisteminizden de zihniyetinizden de.
Serhat     2017-07-26 Bence çok daha mantıklı ve iş görür oldu hatta simdiye kadar bu düzene geçilmesi gerekiyordu. Şimdiden teşekkürler
Kamtigin     2017-07-26 Ne değiştiki ! Fetöyü devlet kadrolarından atarken başka tarikatların mensupları kamuya alınıyor.Olan yine torpili olmayan Türk evlatlarına oluyor.Özelde yaşam mücadelesi veriyorlar.