Hemşire Maaşı Ne Kadar?

Hemşire Maaşı Ne Kadar?
Hemşire Maaşı Ne Kadar? ADMİN

Hemşirelik sağlık kuruluşlarında görev alan personeli kendi alanına göre iş yapmasına denir. Örnek acil tıp hemşiresi, genel sağlık hemşiresi, hasta bakıcı hemşiresi gibi sınıflara ayrılabilmektedir. Hemşirelik görevi genellikle bayanlar tarafında icra edilir. Hemşir olanlar ise erkekler tarafından yapılır. Bu makalemizde hemşire maaşları 2017 senesinde ki artışları ve ele geçen net maaş hakkında bilgiler vereceğiz.

Bir kişi hemşire olabilmesi için, gerekli fakültelerin hemşirelik bölümünü veya meslek yüksek okulunu bitirmesi gerekmektedir. Bu süreç boyunca yapacakları stajlar kendileri bu görev de tam anlamda icra etmek için gerekli olacaktır. En son diplomaları alan hemşireler ya özel hastaneler ve kuruluşların da görev alabilir ya da kamu hastaneleri ve kuruluşların da görevlerini icra edebilir. Peki özel hastane mi daha fazla maaş veriyor, yoksa kamu hastaneleri mi derseniz ?

Kamu hastanelerin göreve başlayan bir hemşireler ortalama 2400 lira ile göreve başlarken, özel hastanelerde 1500 liraya kadar bu maaş düşüyor. Eğer hastane çok ufaksa bu rakam 1300 1600 kadar düşmektedir. Üstelik kamu da görev yapabilmek için isterse meslek yüksek okulu, isterse fakülteden mezun olun KPSS atama puanları çok düşük seviyededir. 65 puan alan bir aday rahatlıkla doğu ve bölgelerin iş bulabilir. Eğer batı ve kesimi isterseniz, 75 ve üzeri not almanız yeterlidir.

Büyük şehirlerde görev yapmak istiyorsanız, kesinlikle 75 ve üzeri not almalısınız. Eğer düşük not alır da, doğu illerine atanırsa, belli zaman sonra tayininizi isteyebilir ve böyle istediğiniz bölge de çalışabilirsiniz.Başka bir yol ise becayiş yapmanızdır. Yani doğu illerini isteyen bir kişi ile değişiklik yapmanız gerekir.

Özetlemek gerekirse, kamu hastanelerinde çalışan bir hemşire ortalama (döner sermaye hariç hastanesine göre değişiyor) 2600 lira alırken kıdemine göre 3000 liraya ve başhemşire iseniz 3500 liraya kadar rahat maaş alırsınız.Özel hastanelerde ise döner sermaye hariç 1300 – 1400 ile başlar, başhemşireler 2000 liraya kadar maaş almaktadır.

Not : Döner sermaye 30-45 saat arası nöbetle birlikte promosyon dahil net 3,200 – 3,500₺ arasında maaş alıyor. 

Hemşire Maaşı Ne Kadar?
Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500
ADMİN     2017-10-11 @senem - 2700 üstü
senem     2017-10-11 ceza evine atanmış bir ortaöğretim mezunu hemşirenin maaşı ne kadar olur .
barisct     2017-01-25 Türkiye de her meslek grubunda malesef olfuğu gibi bundada maaşlar yetersiz. Aile geçindirmek git gide imkansız bir hal alıyor.
Kılavuz Yazılım     2017-01-25 Hemşireler zaman olarak hastane ortamlarında en çok emek veren kişilerdir. O nedenle ben bu maaşların düşük olduğunu düşünmekteyim.