Danıştay Memurların Eğitim Hakkındaki Son Kararını Verdi

Danıştay Memurların Eğitim Hakkındaki Son Kararını Verdi
Danıştay Memurların Eğitim Hakkındaki Son Kararını Verdi ADMİN

Diyarbakır iline bağlı Eğil İlçesinde devlet hastanesinde memur olarak görev yapan çevre sağlığı teknisyeninin Ankara’da eğitim gördüğü gerekçesi ile Ankara’ya atama talebinde bulundu. Devlet hastanesi çalışanının bu talebinin idare tarafından reddedildiği öğrenildi. 


   İdarenin reddettiği tayin talebi ile ilgili çevre sağlığı teknisyeni itirazda bulunarak yeniden dava açtı. Bunun üzerine incelenen itiraza yönelik olarak eğitim hakkının Anayasal bir hak olduğunun ve engellenmemesi gerektiğinin altını çizilerek idarenin red kararı iptal edilmiş oldu.


   Son şekli ile personelin eğitim hakkının tayin gerekçesi olarak kabul edileceği kararı verilmesinin ardından harekete geçen idare, idare mahkemesinin verdiği kararı temyiz yoluna gitti.  İdarenin temyiz talebi üzerine Danıştay 5. Dairesinin incelediği temyiz kararı üzerine durumla ilgili son nokta konulmuş oldu.


   Son karara göre, Danıştay 5. Dairesi idare mahkemesinin kararını bozma yoluna gitti. İdare mahkemesinin eğitim hakkının Anayasal bir hak olduğu ve engellenmemesi gerektiği yönündeki kararına karşılık Danıştay 5. Dairesi; kamu görevlisinin vazifesinin eğitim hakkının üstünde tutulması gerektiğinin üstünde durdu ve bu gerekçe ile idare mahkemesinin kararının bozulmasına karar verdi.

Kararda, kamu personelinin vazifesine kendi iradesi ve isteği ile başladığına ve bunun sonucunda da çeşitli külfet ve sorumluluklara, vazifenin getirdiği sınırlara tabi olması gerektiğine, vazifeye başlayarak pozisyonunun beraberinde gelen ayrıcalık ve külfetleri kabul etmiş sayıldığına vurgu yapıldı.

Kaynak: memurilanlari.org

Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500