Taban Puanı Nedir? 90'la Atanamazken 60'la nasıl atanılır?
Nil Sunaylı

Taban Puanı Nedir? 90'la Atanamazken 60'la nasıl atanılır?

KPSS Taban Puanlarının Önemi

Tercih zamanı geldiği zaman meraklı gözler ile atanma hayali kuran herkes için KPSS taban puanlarının önemi çoktur. O zaman KPSS 2016 ve 2017 atamalarında tercih kılavuzlarında belirlenen kadrolara ve açık alımlara yerleşmek için taban puanının önemini inceleyelim.

Taban puanı nedir?

Taban puanı, atanabilmek için azami alınması gereken puandır. Merkezi atamada hem taban sıralaması hem de branş sıralaması önemlidir. Yani puanlar büyükten küçüğe doğru sıralanmaktadır. Merkezi alımlarda taban puanı olmamakla birlikte 4/B memur alımı yapan bazı kurumlar 70 puan şartı aramaktadır. İşçi alımlarında ise 60 puan şartı aranabilmektedir. Açıktan atamalar için ise memur ataması yapacak olan çeşitli kurumlar, taban puanlarını belirlemektedir. Her sene katılımcı sayısı ve başarı durumuna göre değişen taban puanı nedeniyle değişiklikler olabilmektedir.

70 Puan Altı Atama Olur mu?

Kütüphanecilik ve arşiv sorumlusu kadrolarına 65, 70 gibi puanlarla yerleşilmektedir.  Bu kadrolara yerleşmek isteyenlerin Kütüphanecilik, Bilgi ve Belge Yönetimi, Dökümasyon ve Enformasyon ve Arşivcilik bölümlerinden mezun olması gerekmektedir.

90 Puan Atanamazken 60 Puan Alan Nasıl Atanıyor?

KPSSS tercih kılavuzu içinde binlerce kadro yer almaktadır. Açılan bu kadrolara başvurabilecek aday kriterleri farklıdır. Örneğin Mühendislik mezunu şartı arayan bölüme işletme mezunu biri başvuramaz. Bazı bölümlere daha fazla kadro açılırken diğer bölümlere daha az kadro açılması sonucunda puanlar bir hayli düşmektedir ve fazla kadro verilen bölümdeki kişiler daha çok atanmaktadır. Bu beklenendir. Bir de süpriz olanı vardır. 85 ile atanamayan biri olabilirken 75 ile atanlar olabilir. Bunun sebebi ise aranan şartlardaki ehliyetler, bonservis, gibi çeşitli belgelerdir. Siz siz olun en kısa zamanda en çok lazım olan belgeleri alın.

Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500