Memur Maaşları
Nil Sunaylı

Memur Maaşları

Ülkemizde kamu sektörünün iş gücü olarak bilinen memur sayısı günümüze yaklaşık olarak 3,5 milyonu aşmıştır. Bu sayının büyüklüğü ile birlikte birçok alanda yeni alımlar planlandığı biliniyor. Elbette günümüzde birçok insanın çalışma amacı tamamen ekonomik nedenlerden kaynaklanıyor.

 

Memurlarda devletten maaş aldıklarından dolayı her yıl belirli oranda zam alarak maaşlarını çekiyor. Son olarak yapılan anlaşma ile birlikte 2017 yılı için varılan anlaşmaya göre memur maaşları yılın ilk ayında %3 oranında zam alacak.

 

Memur Maaşları Nasıl Hesaplanıyor?

Kamu çalışanı olarak bilinen memurların maaşları çeşitli kat sayılara göre hesaplanıyor. Özellikle birçok alanda uzman olan memurların maaşları daha üst seviyelere çıkıyor. Günümüzde en düşük memur maaşı son yapılan zamlar sonrasında aylık 2600 Türk Lirasını aşmış bulunuyor. Bu rakam içerisinde çalışmayan eş ve 1 çocuk parası olarak hesaplama yapılıyor. Bunun yanında birçok iş tazminatı da maaşlara katılarak hesaplanıyor.

 

Memur Maaş Zammı Nasıl Belirleniyor?

Çeşitli sendikaların temsilcileri ile birlikte hükümet ve ekonomi yetkilileri ortak bir toplantıda bir araya gelir. Bu toplantı sırasında ülkemizde bulunan birçok memur sendikası temsilcileri hazır bulunur. Burada her taraf kafasındaki zam oranını teklif eder. Fakat karşılıklı görüşmeler ile birlikte hükümet ve sendika temsilcileri ortak bir noktada anlaşma sağlama yoluna giderler.

 

Son olarak yapılan anlaşmaya göre 2017 yılı için ilk 6 aylık dönem için %3, sonraki 6 aylık dönem için yine %3 lük bir zam oranı belirlenmiştir. Bu zam oranlarına göre enflasyon farkları da belirli bir oranı aşması durumunda söz konusu zam üzerine eklenecek.

 

Memurların Çalışma Şartları ve Maaş Ödemeleri

Kamu sektörünün iş gücü olarak ön plana çıkan memurlar hafta içi belirli bir saat içerisinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmaların karşılığında peşin olarak maaşlarını her ayın 15 inde alıyorlar. Bu kapsamda devlet hazine müsteşarlığı ve maliye bakanlığının ödemelerinde memur maaşları büyük bir oranı kapladığı biliniyor.

 

Günümüzde Memur Maaşlarının Alt ve Üst Limitleri

Ülkemizde birçok bakanlık bünyesinde çalışan memurlar bulunuyor. Bu memurlar alt tabandan başlayarak çeşitli kademelere ve kıdemlere göre maaş alıyorlar. Günümüzde en alt düzey memur maaşı 2600 Türk lirası olarak biliniyor. En üst düzey memur maaşı ise müsteşar tarafından alınıyor. Bu müsteşar maaşları son zamlar sonrasında 8600 Türk Lirasını aşmış bulunuyor. Bunun yanında çeşitli kademelerde maaş alanlar bulunuyor.

 

Örneğin bir öğretmen maaşı 3100 Türk Lirası, polis memurları 3900 Türk Lirası, doktorlar 6500 Türk Lirası ve zabıt katipleri 2750 Türk Lirası civarında maaş alacakları belirlendi . Özellikle kamuya bu yıl az alımın yapılacağı göz önüne alınırsa önümüzdeki yıl hem memur maaşları zam oranları hem de memur alımlarının sayısının zirve yapacağı düşünülüyor. Bu kapsamda yapılan çalışmalar haberlerde ve çeşitli medyada yer almaya devam ediyor

Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500
MuhammedSefer     2017-01-24 Devlette çalışıp memur maaşına laf edenleri anlamıyorum cidden ya az para değil yetmiyorsa ek iş yap ne varda o paraya az diyorsun hangi hakla ?
cinali     2017-01-24 şu aldıkları maaştan memnun olmayan memurlara sesleniyorum. beğenmiyorsanız memurluğu bırakın ve çıkın dışarıda asgari ücret ile çalışın. belki memurluğun değerini anlarsınız.
esrefyasa     2017-01-24 memur maaşları sandığımdanda çok veriliyormuş,konu hakkında epey bilgilendirdiniz teşekkürler :)
emir balın     2017-01-24 Kendimde memurum ve gerçekten devletin bize ödediği bazı miktarlar haddidenden fazla buna bir çözüm bulmaları lazım bence
Galip Mil     0000-00-00 Memur maaşı sandığımdan çokmuş. Teşekkürler. Devletimiz gelişiyor.
Nurgül     2017-01-24 Memur maaşları ile alakalı güzel ve açıklayıcı makaleniz için teşekkürler..
Kılavuz Yazılım     2017-01-24 Memur maaşlarımı zammı neye göre belirleniyor bunu çok merak ediyordum ama makale sayesinde merakımı giderdim. Emeğinize sağlık.
Furkan     2017-01-24 Memur maaşları hakkında detaylı bilgiler için teşekkür ediyorum admin kardeşim
davutcan     2017-01-24 Boşuna demiyorlar devlet işi devlet iyidir diye. Biz özel sektörde canımız çıkıyor gecemiz gündüzümüz yok 1500 tlye talim ediyoruz. En düşük memur maaşı 2600 tl maşallah Allah artırsın ama hani bize hanii..
Adnan Dan     2017-01-24 memur olmak ayrı dert, okuyup bir yere atanamamak ayrı dert.
Hakan T.     2017-01-24 Bir memur olarak şahsen ben asgari ücretle çalışanların maaşlarının yükselmesinide istiyorum çünkü yaptıkları işten daha fazlasını hakediyolar
Yakup Yiğit     2017-01-24 Memur maaşları hakkında detaylı bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler admin