Neden Memur Olmalıyım?
Mehmet Ali Özcek

Neden Memur Olmalıyım?

Neden Memur Olmalıyım?

göreve başladıkları ilk andan itibaren belli bir süre hizmet süresi adı altında bir eğitime tabi tutulur. Memurlar, gişe işlemlerinde ve yazışmalar gibi işlerde görev alır. Çoğunlukla masa başı işlerde çalıştıkları görülür. Kurumların personel servisleri de memurun çalışma alanları arasında yer alır. Personel servisleri bölümünde çalışan memurların, çalışan memurların izinleri ve maaş düzenlemeleri türü işlemler yaptığı görülür. Memurluk genel anlamda pek sorumluluk gerektirmeyen bir iş olarak görülür. Kamu sektöründe yer alan sistemin farklı yerlerinde memurlar görev alır.

 

Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri hiç şüphesiz işsizliktir. Bu yüzden çoğu kişinin memur olmak istediği görülür. Bunun elbette birçok nedeni bulunmaktadır. Piyasada en gözde meslekler arasında gösterilen memurluk, Türkiye’de en çok izin yapan ve çalışma şartları açısından en rahat iş olarak gösterilir. Onun dışında yıllık izinler ve düzenli maaş sistemi de memurluğu cazip kılan özellikler arasında yer alır. Diğer taraftan memurluğun iş güvencesinin olması da memurluğa girmek isteyen kişiler için büyük avantaj olarak görülür. Özel sektörde genel anlamda çalışma şartlarının ağır olması, iş güvencesinin olmaması ve düzenli maaş ödeme sisteminin bulunmaması gibi faktörler, kişileri memur olmaya yöneltmektedir. Üniversiteden mezun olan kişilerin büyük şirketlerde çalışmak yerine memurluğa büyük rağbet gösterdiği de görülüyor.

 

Nasıl Memur Olunur?

Türkiye'de memur olmak isteyen kişilerin öncelikle KPSS adlı sınava girmeleri gerekir. Sınavdan en yüksek puan alan kişiler genelde istedikleri kamu kurumlarında görev yapmaya başlarlar. Yani kişinin sınavdan mümkün olduğu kadar yüksek puan alması gerekir. Özellikle son yıllarda memur olmak için KPSS'ye giren sayısı çok fazla olduğundan sınavdan yüksek puan almak büyük önem taşır. Memur adaylarının sınavdan yüksek puan aldıktan sonra tercih işlemlerini takip etmeleri gerekiyor. Bu arada dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise, memur adaylarının tercih işlemlerini doğru yapması gerektiğidir. Sınavdan yüksek puan alıp daha sonra yanlış tercih yapan çok sayıda kişi olduğu biliniyor. Mağduriyet yaşanmaması açısından tercihlerin bir uzman eşliğinde yapılması bekleniyor. Gün geçtikçe popülerliğini arttıran memurluk için gelecek yıllarda daha fazla rağbet olması bekleniyor.

Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500
Melek     2017-02-02 açıklardan sonra kpss olmadan bile memur olunabiliyordu, o fırsatları değerlendirenler çok şanslı gerçekten.
Ali     2017-02-02 artık memur olmakta zor oku oku oku sonra atanama emeklerinin karşılığını nezaman alacağım diye bekle dur
şişkoo     2017-02-02 memur olamakta güç olmaya başaldı bence zor gibime geliyo sınavı geç atanma bekle genelde atanamıyoz yoksa benmi şansızım :(
Mehmet ARSLAN     2017-02-02 Artık memurlukta kalkıyor. Her kuruluşta taşeron firmalar çalışıyor. Zamanla memurluk ta kalmayacak diye düşünüyorum. İllaki esas kadro diye birşey olacaktır ama genel olarak bitiyor.
emir balın     2017-02-02 Kendim memurum gerçekten çok iyi bir şey devletimizin bu şekilde devam etmek yerine gelişmesini umuyorum sadece
fıratbey     2017-02-02 günümüzde devlet memuru: maaşın düzenli - masa başı iş - işten çıkarılma yok vs. vs. aileler hep bu yönde oğlum memur olsun kurtulsun qwe:QWE:QWE:QWE:QW çıvdıyoyum herkes sevdiği işi yapmalı
modam     2017-02-02 Ben memur olmak istemiyorum. Herkeze saygım var ama.. Memurluk sorumluluk gerektirir, ufak bir aksaklıkta milletin kul hakkına girebilirsin o nedenle devlet işlerine girip kul hakkına istemedende olsa bulaşmamak için düşünmedim ben.
Can Epik     2017-02-02 açıkça memur olmak hayalim değil ben kendi işim patronu olmayı daha çok düşünüyorum umarım oda olur :)
Mahmut     2017-02-02 Yaptığım işten son derece memnunum ancak memur olanlara zaman, zaman özenmiyor değilim.
Oğuzhan Ballı     2017-02-02 Devlet çalışanı olmak için memur olunur.. Arkana devleti alacaksın ki sonra rahatça yaşayasın..
barisct     2017-02-02 Hayattan çok bir beklentiniz yoksa, gerek maddi, gerek manevi olun tabi. Bu devirde maddiyet maneviyatıda sağlıyor malesef. Büyük hayalleriniz ve kaliteli iş imkanı, pozisyonu arayışı içerisindeyseniz memurluğun hiç size göre bir meslek olduğunu düşünmüyorum. Ama sigorta maaş yeter. Bir de yıllar sonra ev alırım diyorsanız memur olun tabi. Şahsen ben kafam estiğinde haftasonu eşimi alıp parise gidebilmeliyim. Memurluk benlik değil yani. :))
yasin zorlu     2017-02-02 Yani tabiki de devlete çalışmak en iyisi, en sağlamı. Özel sektorde ne olacagın belli değil ki abi zaten.
ibrahim     2017-02-02 Devletin eli altında çalışmaktan iyisimi var , makale çok başarılı olmuş elinize sağlık .
kaanep     2017-02-02 neden memur olmamalıyım denmeli aslında, yazıyı okyunca daha iyi anladım. devletimizin bize sunduğu dev avantajalra sahip olmak varken :)
Furkan Kadıoğlu     2017-02-02 Devletin himayesinde olmak çok daha güvenilir geliyor bana. Yazı için teşekkürler.
Taylan     2017-02-02 Devleti arkanıza alıp memur olmak her ne kadar en sağlam iş olsa da ben kendi işimi yapmayı tercih ederim.
Kerem1     2017-02-02 Bence,devlet himayesi altında çalışmak güzel bir şey.
Barbarossa     2017-02-02 abi memurluk iyi hoşta yani orta düzey bi hayttan ileriye gidemiyosun. Yani binecegin araba belli oturacagın ev belli memursan.
Orakci Blog     2017-02-02 Bence artık neden memur olmalıyım değil, nasıl yaparımda memur olurum olmalı sorularımız günümüz Türkiye'sinde :/
esref yasa     2017-02-02 bizim ülkemizdeki en kolay ve yorucu olmayan iş bana göre memurluktur. ileride memur olabilirm
Portal Blogger     2017-02-02 Maalesef memur olabilecek vasfa sahip değilim be hocam; ama bu yazıdan sonra bir kere daha düşüneceğim.
Yakup Yiğit     2017-02-02 herkes memur olmak istiyor fakat o kadar kolay değil ataması,hayatın düzene sokulması filan...
MUSTAFA SİNAN     2017-02-02 Memurluğun kolay değildir. devlet dairelerinde iş yoğunluğu az olan yerde iş azlığından çok olan yerde çokluğundan sıkıntı olur. ideal olan herkese adil iş vermektir. ama özel söktör de daha başarılı olma imkanı vardır.
seydi altındağlı     2017-02-02 devlet memuru olunca çok zordur seni işten atmaları, en güzeli memurluk... yazı için teşekkürler.
ilhan     2017-02-02 Memurluğun her dalı gözüktüğü gibi kolay değildir. Tamam kimi devlet dairelerinde iş yoğunluğu az olduğundan mesai saatini doldururken bile boş oturmaktan sıkılan insanlar tanıyorum. Ama yoğunluktan kafayı sıyıracak memurlar da tanıyorum.
Yasin     2017-02-02 Devlet memuru olmak güzel ancak birazda yapacağın işle alakalı. Örneğin yazılım alanında devlet memuru olarak çok yükselemezsin. Yazılım özel sektörde daha çok gidiyor. Teşekkürler :)
Kadri doğru     2017-02-02 Devlet memuru olmak öyle karşıdan görüldüğü gibi kolay değil bir kere bunu belirteyim. siz gidersiniz orada oturuyor görürsünüz memuru ama ona yüklenen sorumlulukları bir bilseniz. Arkanızı devlete yaslarsınız devlette size yaslar kücük bir hatada.
Mehmet     2017-02-02 devlet memuru olmak, sırtını devlete yaslamak, sigortalı olmak, sanırım herkesin hayali oldu son zamanlarda. yazı için teşekkürler
enginbey     2017-02-02 artık herkes her insanoğlu neredeyse devlet memuru olmak için çalışıyor devlet memuru olunca kurtulacaklarını sanıyolar fakat kimse istediği işi yapmıyor.
Adnan Dan     2017-02-02 Eskiden memura kız vermezlermiş sefil olur kızımız diye. bugünse durum tam tersi. Ahh ahh memur olmak vardı bu devirde be. Teşekkürler yazınız için.
mehmet     2017-02-02 memur olmak, şuanda Türkiye'de olabileceğiniz en iyi yerdir çünkü arkanıza devleti almış oluyorsunuz. memur olmak isteyen herkese kpss sınavında başarılar :)