2017 Açıktan Atama Yapan Kurumlar
Nil Sunaylı

2017 Açıktan Atama Yapan Kurumlar

2017 Açıktan Atama Yapan Kurumlar

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar ile görevden alınmalara bağlı olarak personel açıkları olduğunu bu konu üzerinde çalışıldığı belirtildi. Maliye Bakanlığı Kanun Hükmünde Kararnameye gerekli hükümleri koyduklarını, Bütçenin kanuna engel olmayacağını açığa alınmalara bağlı olarak gerekli eksikliklerin kapatılacağını ve açıktan atama yapılacağını belirtti. Bu haber ile birlikte memur adayları da açıktan atama kavramının ne olduğu konusunda araştırmaya başladı. Açıktan atamanın KPSS sınavı olmaksızın memuriyete geçileceğini düşünen çok sayıda insan var ancak durum farklı

 

Açıktan Atama Nedir?

Açıktan atama, boş olan ya da boşalan kadrolara yapılan atama türüne açıktan atama adı veriliyor. Aslında tüm atamalar açıktan atama olarak nitelendiriliyor. Açıktan atama izni ise boş olan ya da boşalan kadrolara Devlet Personel Başkanlığı, Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı tarafından verilen atama iznidir. Bu nedenle açıktan atama izninin verilmesi demek bir kuruma yeni bir kadro verildiği anlamına gelmiyor. Bu anlam boş ya da boşalan kadrolara verilen atama olarak adlandırılır.

 

Kanun Hükmünde Kararname ile 15 Temmuz darbe girişiminden sonra görevden alınan devlet memurlarından boşalan kadrolara her kurumun ne kadar açığı varsa o kadar atama yapılacağı belirtildi. Aslında her sene bütçenin açıklanması ile birlikte alınacak personel sayısı için açıklanan kontenjan açıktan atama izni olarak bilinir. Bunun yanı sıra ilave atama izinleri açıktan atama izinleri olarak belirtilir. Bu nedenle açıktan atama demek tüm atama anlamına gelmektedir. Açıktan atama tüm atama çeşitlerini kapsamaktadır. İster açıktan, ister istifa dönüşü, ister görevden uzaklaştırma gibi birçok atama çeşidinin genel adı açıktan atamadır.

 

Açıktan Atamalar Ne Zaman Olacak?

15 Temmuz darbe girişiminden sonra görevden alınan personeller ile boşalan kadrolar için kurumların elinde atama izinleri mevcut. Aynı zamanda 2016 bütçelerine göre kurumların kadroları da bulunuyor. Bu nedenle kurumlar sayı olarak ellerinde bulunan atamaları istedikleri gibi kullanabiliyorlar. Bazı kurumlar 10 günlük süre içerisinde kendi ilanları ile, kimi kurumlar 2016-2 Kasım dönemi atamaları ile kimi kurumlarda Personel Daire Başkanlığına bildirimde bulunarak, kimi kurumlarda 40 gün sonra açılacak A kadrosu ile atamalara kontenjan ayırabiliyorlar.

 

Bazı kurumlar da nakilde bekleyen personelleri alırken bazıları da sözleşmeli personel almayı tercih ediyor. Kısacası açıktan atama kavramı kişilerin kafasını karıştırmamalı. Açıktan atama demek KPSS sınavı olmadan personel alımı değildir. Açıktan atama tüm atama türlerini kapsayan genel bir kavramdır.

 

2017 Yılında Açıktan Atama Yapacak Kurumlar Hangileridir?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yapılan açıklama ile 2017 yılında atama yapılacak memur kadroları konusunda gerekli bilgiler verildi. 2017 Açıktan atama yapan kurumlar Bakan tarafından açıklandı. Çalışma Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre 2017 yılında kamuya 60 bin kamu personeli alınacağı, kurumların bu konudaki taleplerini aldıklarını, hangi kurumun ne kadar eksiği varsa yapılacak atamalar ile bu açıkların giderileceği belirtildi. Çalışma Bakanlığı 2017 yılında Milli Eğitim Bakanlığına, Sağlık Bakanlığına ve Emniyet Genel Müdürlükleri başta olmak üzere birçok bakanlığa açıktan atama yapılacağını belirtti.

 

Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra görevden alımların fazla olması nedeni ile boşalan kadroların tüm bakanlıklarca mağduriyet yaşattığı bu mağduriyetlerin Milli Eğitim, Sağlık Bakanlığı Emniyet Müdürlükleri başta olmak üzere tüm kamu kurum kuruluşlarındaki boş kadroların alımlar ile doldurulacağı belirtildi. Bu haber ile birlikte KPSS sınavına girerek başarı göstermiş adaylar atamaların ve mülakatların yapılacağı tarihlerin ilanını beklemeye başladı. Atamalar belli bir mülakat ve güvenlik soruşturması sonrası yapılacağı bu nedenle bu sürecin 5 - 6 ay süreceği belirtildi.

Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500
ADMİN     0000-00-00 @Samet Teke Açıktan atamalarda yaş sınırları ilana göre değişir bazen sınır da olmaz.
kaanep     2017-01-24 kpssgrup olarak bize kpss hakkında çok yasrdımcı olucak bilgiler veriyorsunuz, heleki bu konunuzu çok beğendim ):
Samet Teke     0000-00-00 Merhaba yaş sınırı kaç ile kaç arasında acaba öğrenebilir miyiz?
seydi altındağlı     2017-01-24 yaş sınırı var mı acaba ? yaşlılara yer yok demesinler sonra
bilgi     2017-01-24 gerçekten atamalarla ilgili yararlı bir yazı olmuş arkadaşlarıma da tavsiye edeceğim sitenizi sağol admin