Atamalarda Belgenin Önemi
Nil Sunaylı

Atamalarda Belgenin Önemi

Atamalarda Belgenin Önemi

 

KPSS ile memur olarak atanmak pek çok kişinin hayalidir. Fakat KPSS zorlu bir süreçtir. Üstelik KPSS ile belirli bir puana ulaşmak hatta en yüksek puanlardan birine sahip olmak yetmez. Bazı yetkinliklere ve belgelere sahip olmanız sizi birçok adayın önüne geçirecektir. Böylece açılmış olan memurluk kadrolarının istediği belgelerinizle birçok rakibinizi geride bırakabilirsiniz. KPSS’de yüksek puan almak kadar, atamalarda belgenin önemi de büyüktür.

 

Atamalarda açılan kadro sayılarının azlığı ve adayların çokluğu sizi öne çıkmanız konusunda zorlamaktadır. Bu öne çıkma meselesi de ancak yetkinlik ve belgeleriniz ile mümkün olabilmektedir…

 

KPSS ve Atanma Sürecinde Gerekli Olan Belgeler

KPSS ile memur olarak atanmak istiyorsanız öncelikle hatırı sayılır derecede yüksek puanlar almalısınız. Sadece yüksek puan alamın yeterli olmadığı günümüz şartlarında bazı yetkinlik ve belgelere de sahip olmanız gerekiyor. Bu belgeler sizin ayrıcalığınızdır ve sizin öncelikli atanmanızı sağlayacaklardır. Bu durum, atamalarda belgenin önemi hususunu bir kez daha vurgulamaktadır.

 

Atamalarda size avantaj sağlayacak yahut sizi bir adım öne geçirecek olan pek çok belge bulunmaktadır. Bu belgelerin başında ise; bilgisayar sertifikası gelmektedir. Bilgisayara dair iyi bir kullanım sergilediğinizi gösterir belgelere Halk Eğitim Merkezleri yahut özel kurslardan edinmeniz mümkün. Fakat bu belgenin MEB onaylı olması gerekiyor. Aksi takdirde bu belgenin kabul edilmesi mümkün olmayacaktır. Hemen hemen her adayda bulunan bilgisayar sertifikasını siz de mutlaka edinmelisiniz.

 

Atanma sürecinde sizi öne çıkarabilecek olan bir diğer belge de sürücü belgesine sahip olmaktır. KPSS atamalarında özellikle şoför kadroları için E sınıfı sürücü belgesinin olması gerekli ve zorunlu kılınmış durumdadır. Bu edenle en az B sınıfı bir ehliyetinizin olması gerekmektedir. Diğer sınıfların belgelerini edinmek özellikle de erkek adaylar için oldukça fazla yarar sağlayacaktır. Bu sürücü belgesine de en az 5 yıldır sahip olmanız sizi öne çıkarabilecektir.

 

Bir diğer olması gereken belge ise güvenlik sertifikasıdır. Güvenlik sertifikasına sahip olarak devlet kadrolarında kendinize bir yer bulabilir yahut özel iş yerlerinde bir işe yerleşebilirsiniz. Güvenlik sertifikasının arandığı memurluk kadrolarında ise bu belge sizi bir adım öne çıkaracaktır.

 

Çağımızın olmazsa olmazı da en az bir dil daha biliyor olmaktır. Siz de en azından bir İngilizce sertifikasına sahip olmalı, bununla da yetinmeyip bir dil sertifikası daha edinmelisiniz. Dil biliyor olmak pek çok iş alanında sizi birkaç adım öne çıkarır. Eğer dil sertifikanız yoksa yahut özel kurslara yüksek ücretler ödeyip bu belgeleri alamıyorsanız; Halk Eğitim Merkezlerinin yabancı dil kurslarına katılıp YDS sınavına girerek, o dili iyi bildiğinizi puanınızla kanıtlamalı, belgelendirmelisiniz. YDS sonuçlarınız ile açıktan atamalar ile de bir işe kavuşmanız mümkün olabilmektedir.

Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500