KPSS ve KPSS Hakkında Her Şey
Nil Sunaylı

KPSS ve KPSS Hakkında Her Şey

KPSS maratonunda,  siz değerli adaylarımıza,  en yetkin ve tecrübeli kadromuzla binlerce bilgi ve haberi ulaştırabilmek için kpssgrup.com ailesiyle sizlerin yanındayız.  Uzman yöneticilerimiz ve seçkin yazarlarımız tarafından an ve an KPSS ile alakalı tüm haberleri takip etmeniz için sizi bilgilendirmek bizim tek amacımız.

 

KPSS Nedir?

Açılımı kamu personeli seçme sınavı olan KPSS, kamu alanında görev alan ya da görev almak isteyenlerin girdiği bir sınavdır. Üç bölümden oluşan KPSS sınavlarına,  öğrenim seviyesine göre aday katılımı olmaktadır. KPSS A, KPSS B, KPSS Öğretmenlik sınavları olarak yapılan bu sınavlar, ÖSYM’nin kendi site adresinden sınav takvimine göre belirlediği tarihlerde yapılmaktadır. Sınav tarihleri ile alakalı tüm güncel bilgiler sitemiz aracılığı ile verilecektir.

 

KPSS Sınavına Kimler Katılabilir?

KPSS A grubunda sınava katılıp memur olmak isteyen adayların aşağıdaki fakültelerden mezun olması gerekmektedir.

  • Hukuk
  • Siyasal Bilgiler
  • İktisadi ve İdari Bilimler
  • İşletme
  • İktisat

KPSS A sınavına girişte mezuniyet şartı yoktur fakat tercih ve yerleştirmelerde sınav şartı aranmaktadır. KPSS A grubu kadroları genelde,  Bakanlıklar, Başbakanlık ve Genel Müdürlük gibi kurumlarda bulunan kontenjanlara yerleşmektedir.  Bu kadrodakiler Uzman, uzaman yardımcısı, denetçi, müfettiş gibi görevlerde yer alır.  

KPSS B grubuysa KPSS A grubu dışında kalan memur kadrolarıdır. KPSS B memur kadrosuna girmek için, ÖSYM’nin yaptığı merkezi yerleştirme sınavında genel kültür ve genel yetenek sınavına girmek yeterlidir. Bu sınavda alınan puan ile yerleştirme kılavuzunda belirtilen kadrolara tercih yapılır. KPSS B sınavı Lisans öğrencileri için mayıs ayında, lise ve ön lisans öğrencileri için genelde ekim aylarında olmaktadır. Lisans mezunları ve ön lisanslar için P3 puanı geçerli iken ortaöğretim mezunları için P4 puanı geçerlidir.

KPSS A grubu ile KPSS B grubu Arasındaki Farklar Nelerdir?

ÖSYM tarafından yapılmakta olan bu sınavlardan KPSS A grubu her yıl, KPSS B grubu ise 2 yılda bir yapılmaktadır. Kpss B sınavına bütün lisans mezunları girebilmektedir.

 

Öğretmenlik Sınavına Kimler Girebilir?

Üniversitelerin eğitim bilimleri fakültesinden mezun olan öğretmen adaylarının başvuracağı bir sınavdır. Öğretmen adayları, genel kültür genel yetenek sınavı haricinde, 120 sorudan oluşan Pedagojik formasyon sınavına girmektedir. Öğretmenlikte atamalar P 10 puan türüne göre yapılmaktadır. Aldıkları puanlar sonucunda öğretmenlerin atamaları, ihtiyaca ve branş sıralamasına göre yapılmaktadır.

 

Tercih Zamanlarında Nasıl Bir Yol İzlemelisiniz?

Tercih zamanları sitemizden sürekli güncel bilgiler paylaşılacaktır. İsteğiniz doğrultusunda ekip arkadaşlarımız ile sizin branşınıza en uygun tercihleri yapabiliriz.

 

Atama Çeşitleri Nelerdir?

2 Çeşit atama türü bulunmaktadır. Merkezi atamalar ve Açıktan atamalar ile kurumların kadrosuna ÖSYM tarafından yerleştirmeler yapılmaktadır.

 

Merkezi Atama Nedir?

Kamu personeli seçme sınavı sonucunda ÖSYM’nin KPSS puan türlerine göre en yüksekten en aşağıya doğru yaptığı atama sistemidir. Merkezi atamalara KPSS puanı olan tüm adaylar başvurabilir.

 

Açıktan Atama Nedir?

Merkezi atamalar dışında kalan atamalar atamalardır. Açıktan atama yönetmeliklere göre belirlenmiştir. Bazı kurumların KPSS puanı şartı ve mülakat aşaması ile memur açığını kapatmaktadır. Açıktan atama Devlet memuru olmayan kişilerin sınavlı ya da sınavsız alım şeklinde yapılmaktadır.

 

Açıktan Atama Yönetmeliğin 92. Maddesine göre iki defadan fazla olmamak üzere, memurluktan kendi isteğiyle çekilenlerin veya kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenlerin 71. Madde şartlarına göre geri bu sınıfın şartlarını taşımak suretiyle atanmalarıdır.

 

KPSS Puanı Nasıl Hesaplanır?

120 soru bulunan KPSS sınavında 60 genel kültür ve 60 genel yetenek sorusu sorulmaktadır. 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi ile ortaya net durumu çıkmaktadır. Herkesin yapamadığı soruları yapmakta puana etki eden bir diğer faktördür. Standart sapma birçok kişinin önüne geçmek için adaya avantaj sağlamaktadır. Adayların en çok yapamadığı soru +5 puan olarak veya -5 puan olarak hesaplanmaktadır. Klasik olarak 0,5 X ( Genel kültür + genel yetenek neti) +40 ile -+5 puan farkla ortalama belli olmaktadır. ÖSYM sitesinden KPSS hesaplama motoru ile puanlarınızı hesaplayabilir ve branş sıralamanızı öğrenebilirsiniz.

 

KPSS İle Alakalı Sitemizden Neleri Takip Edebilirsiniz?         

Sınav tarihleri, merkezi atamalar, açıktan atamalar, kontenjanlar, dokümanlar, güncel bilgiler, sınavlarda çıkabilecek sorular, videolar ve yüzlerce konu hakkında bizi takip edebilirsiniz.  

 

Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500