Memurluk mu Özel Sektör mü Daha Cazip?
Utku Yalman

Memurluk mu Özel Sektör mü Daha Cazip?

Öğrencilerinin her zaman aklındaki en önemli sorulardan birisidir: Memurluk mu yoksa özel sektör mü daha cazip? Bazıları devlete sırtımızı yaslayalım da rahatça hayatımıza bakalım diye düşünürken bazıları da devlette ilerlemem çok zor olur bu nedenle özel sektörde kendi yoluma bakayım diye düşünmektedir. Eğer siz bu iki sınıfta da yer almıyorsanız, hala kafanız karışık ise bu yazımız tam size göre. Yazımızın kalan kısmının aklınızdaki soru işaretlerini gidereceğini umut ediyoruz.

Ülkemizde müthiş bir genç nüfus potansiyeli bulunmaktadır. Her geçen yıl okullardan mezun olan öğrenci sayısı artmakta. Bu da memurluk için ön şart olan KPSS’ye giren aday sayısının da artmasına doğrudan etki etmektedir. Liseden itibaren büyük bir çoğunluk KPSS’ye girerek devlet memuru olabilmek için yoğun çaba sarf etmektedir. Bunun için kendi başına çalışmanın yanı sıra kurslara ve dershanelere giderek daha iyi puan almak için uğraşmaktadır. Hal böyle olunca memurluk neden popüler sorusu geliyor akıllara. Neden memur olmak daha cazip ya da memurluk özel sektörden neden daha iyi gibi muhtelif sorular çıkıyor ortaya.

Özel sektöre gelince, birçok gencimizin ve insanımızın çalıştığı büyük bir sahada bahsetmiş oluyoruz. Kamu çalışanlarından çok daha fazla sayıda kişi özel sektörde çalışmaktadır. Hatta birçok memur bir süre sonra özel sektöre geçerek çalışma hayatına orada devam etmektedir. Bazıları iş kurarken bazıları benzer işini daha iyi maaşla ve şartlarda yapabilecek iş fırsatları elde ederek memurluktan ayrılmaktadır. Bu durumda da özel sektör neden daha cazip soruları akıllara geliyor haliyle. Biraz memurluğun cazibesinden biraz da özel sektörün çekiciliğinden bahsettikten sonra kısaca bu ikisini karşılaştırarak akıllardaki sorulara bir son vermeye çalışalım.

Memurluk Mu Özel Sektör Mü Daha Cazip:

  • Memurlukta en büyük cazibe iş garantisinin olmasıdır. Yapılan iş beğenilmezse bile en fazla yer veya iş değişikliği yaptırılır. İşten atmak pek kolay değildir. Özel sektörde ise bir anda işsiz kalma korkusu ve stresi vardır. En iyi personel dahi bu stres ile yaşamaya mecburdur.
  • Özel sektörde maaş günü konusunda her zaman kesin bir tarih olmayabilir. Memurlukta ise ayın 15’i geldiğinde para otomatik olarak hesaba yatmaktadır.
  • Özel sektörde bazen sigorta konusunda idare ediver lafıyla muhatap olunurken memurlukta böyle bir şey söz konusu değildir.
  • Özel sektörün yeri gelir gecesi gündüzü tatili belli olmazken memurlukta bazı işler haricinde mesai saatleri ve tatiller net bir şekilde belirlenmiştir.
  • Memurlukta çoğu zaman masa başında çalışmak gerekmektedir. Özel sektörde ise yapılan şe ve pozisyona göre sürekli seyahat etmek gerekebilir. Bu bazen şehir içiyken bazen yurt dışı olabilmektedir. Hal böyle olunca seyahat etmeyi sevenler için oldukça cazip bir iş oluyor.
  • Devlette görevde yükselme çoğu zaman oldukça zordur. Fakat özel sektörde işini iyi yapanlar hızlı bir şekilde yükselebilmektedir.
  • Devlet memurlarının aldıkları maaşlar sabittir. Özel sektör çalışanları maaşın yanı sıra prim, ödül, hediye gibi birçok ekstra gelir elde edebilmektedir.
  • Belli alanlarda uzmanlaşan kişiler özel sektörde çok iyi paralar kazanabilmektedir. Bu kişiler memur dahi olsa bir süre sonra istifa ederek özel sektöre geçmektedir. Bunun yanı sıra özel sektörde aradığını bulamayanlar ise işinden ayrılarak kamu personeli olmak için uğraşmaktadır.

Sonuç olarak Memurluk mu Özel Sektör mü Daha Cazip sorusunun cevabı aslında kişinin kendisinde gizlidir. Kişi kendisini en iyi şekilde yetiştirirse özelde ve kamuda rahatlıkla iş bulabilir. Fakat özel sektörde çok daha iyi paralar kazanabilir. Memurlukta çoğu zaman daha az maaşa razı olmak gerekebilir. İş garantisi, çalışma saatleri ve tatil gibi durumları önemseyen kişiler daha çok memurluğu tercih etmektedir. Yüksek gelir ve kariyer düşünenler ise daha çok özel sektörü tercih etmektedir. 

Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500