KPSS Sınavına Girmeden Evvel Bunları Yapmayın!
Nil Sunaylı

KPSS Sınavına Girmeden Evvel Bunları Yapmayın!

Bilindiği üzere KPSS Sınav süreci çok zorlu ve kaygılı geçen bir süreçtir. Sınava girecek olan adayların bu sürede ''acaba kazanabilecek miyim?'', '' ya kazanamazsam'' gibi pek çok olumsuz düşünceye kapılıp, depresyona bile girdiği görülmüştür.

Bu tür kaygıları azaltmak ve sınav süreci boyunca adayın kendini olumsuzluklardan koruması gerekmektedir. Bu zorlu sınav sürecinde günlerce hatta haftalarca çalışmanın sonunda sınav günü yapılacak yoğun stres, verilen tüm emeği alıp götürmektedir. Adayların bu konuda daha bilinçlenmesi gerekmektedir. Stres ve kaygıdan alınabilecek zararı en aza indirmek için uzman birinden yardım alınması gerekmektedir. Uzman kişinin söyleyeceği yöntemlerle bu stres ve kaygıdan kurtulmak mümkündür. Bunun yanında tabii ki sınav adayının kendini bu sınava hazır hissetmesi de gerekmektedir.

Düzenli çalışma ile her şey mümkündür. Bu zorlu süreçte sadece kendini derslere vermekte doğru değildir. Adayın kendini sosyal hayattan koparmaması ve ailesine, arkadaşlarına zaman ayırması gerekmektedir. Sınav süreci boyunca sınav gününe kadar plan yapılmalı ve söz konusu plana sadık kalması gerekmektedir. Plan oluştururken sınava ilişkin derslerin yanında KPSS sınavına girmeden evvel bunları yapmayın! Gibi yazılara da dikkat edilmeli ve sınav gününe kadar her şey plana göre ayarlanması gerekmektedir. Kaygı ve stres sınava girecek adaya yarar değil zarar sağlayacağından adayın çevresindeki yakınlarının da bu süreçte sınav hakkındaki söylemlerine dikkat etmelidirler. Sınav gününe son bir ya da iki gün kala adayın çalışması da pek doğru sayılmaz. Çünkü sınav heyecanıyla bilgilerin karışma ihtimalinin yüksek olduğu görülmektedir.

Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500
başak     2017-06-21 Başlıkta kpss sınavı yazmanız yıllardır yapılan bir hata. Hala kendinizi düzeltemediniz bir de yazar sıfatını kullanarak yazı paylaşıyorsunuz. Sizi kim ciddiye alır ki!