KPSS Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalısınız?
Nil Sunaylı

KPSS Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalısınız?

      Üniversiteden mezun oldunuz. Peki ya sonrası? Pek çoğumuz özel şirketlerde iş bakarken bir yandan da memur olabilme şartlarını ararız. Tabi ilk yol KPSS’den (Kamu Personeli Seçme Sınavı) geçmektedir. Herkesinde bildiği gibi KPSS memur adaylarının iş yaşantılarda belirgin bir rol oynar. Bu yüzden diğer sınavlara göre farklıdır. Her yıl sınava başvuru yapan aday sayısının artması ve atama puanlarının yükselmesi ile KPSS adaylar için gittikçe zorlaşmaktadır.

              

       Peki KPSS sınavlarına nasıl hazırlanmalısınız?

Tabi ki ilk önerim düzenli çalışmak. Özellikle de hem özel bir şirkette çalışıp hem de KPSS’ye hazırlanıyorsanız, bunu bir düzene sokmanız çok önemli. Eğer sınava ilk kez girecekseniz bir kursa yazılmanızda fayda var. Kurslar yaz aylarında başlar ve hemen hemen 1 yıl kadar bir çalışma süreniz olur. Bu konuda geç kalmamakta çok önemli. Geç kalanlar için Şubat aylarında hızlandırılmış kurslar başlar. Ama hızlandırılmış kurslar hiçbir bilgisi olmayanlar için değildir. Eğer ilk kez giriyorsanız ve hızlandırılmış programdaysanız daha fazla gayret göstermeniz gerekebilir. Bu da pek verimli değildir. Daha önce sınava girdiyseniz ve alt yapınız varsa hızlandırılmış kurslar verimli olabilir.

ASLA VAZGEÇME

       KPSS’ye hazırlanmak için bir başka önemli husus da vazgeçmemektir. Özellikle atama puanlarının çok yüksek olması sınava girecek öğrenciler için psikolojik bir dezavantajdır. Sınava sıkı bir çalışma istediğiniz puanı almanız açısından önemlidir. Yapamam diye korkmayın. KPSS aslında puan alınması yüksek bir sınavdır. Doğru çalışma yöntemiyle sizde iyi bir puan alabilirsiniz.

           

BOL BOL SORU ÇÖZ

       Ders tekrarını aynı gün yapmalı hemen konuyla ilgili soruları çözmelisiniz. Farklı kaynaklardan soru çözümleri yapmak konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Farklı soruları gördükçe hata yapma riskinizde azalacaktır. Piyasada birçok kaynak bulunmakta fakat önerilen kaynakları kullanmanızda fayda var. Mutlaka çıkmış soruları da çözmek gerekir.

         

KPSS’ye hazırlanırken çok yapılan bir hata konuyu sık sık tekrar etmektir. Bunun yerine daha fazla soru çözmek sizin için daha çok yarar sağlar. Konu tekrarı yaparken atladığınız bir yeri soru olarak gördüğünüzde cevabı bilemeyebilirsiniz. Fakat ne kadar çok soru çözerseniz böyle sorularla karşılaşma oranınızda azalmış olur. Bütün konuları tekrar edip sorularını çözdüğünüzde artık deneme çözmeye başlayabilirsiniz.

Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500