Düşük Puanla Memur Olunabilir
Mehmet Ali Özcek

Düşük Puanla Memur Olunabilir

OlunabilirGerek üniversite mezunlarının gerekse lise mezunlarının devlet kadrosunda çalışmak için yıllardır ter döktükleri bir sınavdır KPSS.. Her mezun devlet kadrosuna yerleşip geleceğini garanti altına almak ister. Onca zaman çalışma kitaplarına ayrılır ve sonunda sınava girilir. Sınav olup geçtikten sonra bu seferde '' atanabilir miyim? '' sorusu stres konusu olur. Düşük puanla memur olmak isteyen adaylar tercih sonuçlarına hem umutla hem de umutsuz bakarlar. Bu anlamda üniversite yerleştirmelerine göre KPSS'nin biraz daha farklılık gösterdiği bilinmelidir.

 

KPSS yerleştirmeleri

KPSS yerleştirmelerine geçmeden önce üniversite yerleştirmelerini hatırlayarak konuyu anlamaya çalışalım! Üniversitede tercih yapan mezunlar tercihlerini yaşnızca aldıkları puan doğrultusunda yapamıyorlar. Puanın önüne sıralama denen kavram geçebiliyor. Örneğin: LYS'den 450 alan bir mezun Anaokulu Öğretmenliği'ni tercih ederken bir önceki yıl tercih edeceği üniversite kaç puanla bölümü kapatmış ise ilk etapta buna bakıyor. Ardından tercihlerini yapıyor. İlk tercihine gitmek istediği üniversiteyi yazan mezunun yerleştirilmesinde sıraya bakılıyor. Türkiye çapında mezun 450 ile kaçıncı sırada bulunuyorsa yerleştirmede de bu esas alınıyor. KPSS'de ise sıralama denen kavram bulunmuyor. Mezunlar sadece puanları ile tercih yapıyor ve atama bekliyorlar. Genellikle üniversite tercihlerinde olduğu gibi KPSS'de de sıralamaya göre mi yoksa yalnızca puan ile mi tercih yapılıp yapılmayacağı kafaları karıştırıyor. Bu konuyu örnekle açıklayacak olursak: KPSS'den 70 alan bir mezun Erzurum'da bilgisayar işletmeni kadrosunu ilk sıraya yazmış ise aynı kadroyu kendinden daha yüksek alan bir mezun son sıraya yazsa da neticede en yüksek alan mezun bu kadroya yerleşen kişi olacaktır. Sıralamanın bir öneminin olmadığı böylece belli oluyor. Merkezi atamanın nasıl gerçekleştirildiği böylece örneklendirilmiş oluyor.

 

Açıktan atama

Yine KPSS puanlarıyla Bakanlıklara, PTT'ye, Adliye gibi devlet kurumlarına bu sefer tercih yapmadan başvuru yoluyla iş talebinde bulunulabiliyor. Bu gibi yerler yalnızca KPSS puanını hedef almayıp talepte bulunan kişileri mülakata alıyorlar ve mülakatı geçenler değerlendirilmeye alınıyor. Bazı sertifika gereklilikleri de ortaya çıkıyor. Örneğin: Kâtiplik için talep oluşturan bir kişinin bilgisayarlı daktilo sertifikasına sahip olması gerekiyor. Açıktan atama düşük puana sahip olanların durumu mülakatlarla gerçekleştirebilecekleri mükemmel bir memur olma yoludur. 

Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500