Açıktan Atama Nedir?
Nil Sunaylı

Açıktan Atama Nedir?

Açıktan Atama Nedir?

Açıktan atama genel olarak sınavsız ya da sınav ile memur olamayan kişilerin ilk olarak devlet memurluğuna atanmalarına verilen isimdir. Atamalar lisans, ön lisans ya da ortaöğretim mezunu olmak şartı aranarak Kamu Personeli Seçme Sınavı sonrasında yapılır. Bu yüzden memur adaylarında sınav şartı her zaman aranmadığı için açıktan atama merkezi atamadan çok daha kolay bir şekilde olur. Açıktan atama sadece memurluğa ilk defa girişlerde gerçekleştirilir.

Açıktan atamalarda genelde baraj puanı 70'dir ama 55'e kadar düştüğü ya da hiç olmadığı alımlar da her zaman olur. 

 

Açıktan Yeniden Atama Nedir?

Çalışma hayatları devam ederken herhangi bir sebepten dolayı memurluktan kendi isteği ile ayrılan ya da ayrılmak zorunda kalan kişilerin tekrar memurluğa geri dönmeleri için yapılan atamalardır. Açıktan yeniden atamada en fazla iki defa kendi isteği ile memurluktan çekilme şartı bulunur ve sonrasında geri dönmek istedikleri kadronun boş olması haline atama gerçekleştirilir ya da belli bir bekleme süresine girilir.

 

Açıktan atama ya da açıktan yeniden atama KPSS sınavı sonrasında yapılan atamaların haricinde boş kadro oluşması durumunda ve boşalan bu kadronun niteliklerini taşıması durumunda gerçekleştirilir. Açıktan atama sonradan boşalan kadrolara yapılan atama türüdür ve ilk defa Devlet memuru olan kişiler için uygulanır.

 

Açıktan Atamada Sınav Var mı?

Genel olarak açıktan atamada önce duyurular yapılır sonrasında da başvurular gerçekleştirilir. Daha sonra ise eğer kurum tarafından belirtilmemişse yazılı yada sözlü sınav şartı aranmaz. Kurum tarafından sınav şartı olan durumlarda ise önce yazılı veya sözlü sınav gerçekleştirilir sonrasında ise atamalar yapılır.

Soru ve Yorumlarınız
Kalan karakter sayısı : 500